اتاق حمل بار

اتاق حمل بار

اتاق حمل بار چیست؟

انواع ماشین های سنگین، نیمه سنگین و سبک باربری برای انتقال مواد و کالاهای بار شده، نیاز به محلی دارد که به خودرو متصل باشد. این محل های قرار گیری بار و کالا را اتاق حمل بار می‌گویند. اتاق های حمل بار در دسته بندی های متفاوت همراه با ابعاد مختلفی وجود دارند.

با توجه با نوع اتاق حمل بار و کاربرد آن از مواد و مصالح گوناگونی در طراحی و ساخت این اتاقک ها استفاده می‌شود تا بیشترین کارایی را داشته باشد.

وانت، نیسان، کامیون، تریلی و… هر از این ماشین های نام برده شده برای انتقال مواد و کالا های مخصوص نیاز به اتاقک های خاصی دارند که از نظر شرایط نگهداری بار، می‌بایست مناسب باشد.

کاربرد اتاق حمل بار

اتاق های حمل بار، نسبت به نوع ماشینی که به آن متصل می‌شوند و یا حوزه کاری راننده، دارای کاربرد های متفاوتی هستند. برای مثال اتاق های حمل بار یخچالی بیشتر به نیسان و وانت ها متصل می‌شوند و برای انتقال کالاهایی همچون مواد غذایی، گوشت، لبنیات، بستنی و… کاربرد دارند.

همچنین اتاق های حمل باری نیز برای کامیون ها و تریلی های بزرگ وجود دارد که گاهاً برای انتقال انواع حیوانات زنده مانند جوجه، مرغ، گاو، گوسفند و… استفاده می‌شود. برخی نیز اتاقک های خاصی برای انتقال انواع نوشیدنی مانند نوشابه، دلستر، آب، دوغ و… دارند.

از این رو می‌توان کاربرد های اتاق حمل بار را به صورت زیر لیست نمود:

 1. انتقال انواع مواد غذایی
 2. انتقال انواع نوشیدنی
 3. انتقال انواع حیوان زنده
 4. انتقال تیر آهن و انواع صنایع فلزی
 5. انتقال انواع مواد شیمیایی
 6. انتقال اسباب و وسایل خانه
 7. و…

اتاق حمل بار چگونه ساخته می‌شود؟

اتاق های حمل بار بایستی سبک، درعین حال مقاوم و مناسب با کالایی که درون آن قرار می‌گیرد، محیطی با شرایط خاص در داخل خود ایجاد کند.

برای مثال اتاق حمل بار یخچالی که به منظور انتقال انواع مواد غذایی کاربرد دارد از ساندویچ پانل تشکیل شده است. زیرا فضای داخلی آن باید ایزوله و عاری از هر گونه آلودگی و عایق در برابر دما باشد.

بیشتر از ساندویچ پانل پلی اورتان در ساخت اتاق های حمل بار یخچالی استفاده می‌شود که هم عایق مناسب دما بوده و هم مقاومت قابل قبول در عین سبکی دارد.

یا اتاق های حمل بار انواع نوشیدنی ها باید سبک و مقاوم باشد. زیرا خود کالا ها و بار ماشین دارای وزن سنگین بوده و وزن بالای اتاق بار موجب کمتر شدن میزان بار زده شده به ماشین و افزایش سوخت مصرفی می‌شود. همچنین باید دارای استحکام کافی باشد تا از اجناس داخل خود به خوبی محافظت نماید.

با دو مثال می‌توان نتیجه گرفت که اتاق های حمل بار نسب به نوع ماشین و کالا هایی که انتقال می‌دهند پروسه ای متفاوت در طراحی و ساخت دارند.

انواع اتاق حمل بار

اتاق های حمل بار دارای تنوع و مدل های مختلفی می‌باشد و روز به روز با افزایش انواع مختلف کالا های مصرفی، بر تنوع این محصول نیز افزوده می‌شود.

اتاق حمل بار بر اساس نوع کاربرد به دسته های مختلفی تقسیم بندی می‌شود:

 • اتاق حمل بار جوجه
 • اتاق حمل بار نوشابه
 • اتاق حمل بار یخچالی
 • اتاق حمل بار ATM
 • اتاق حمل بار مخابرات
 • اتاق حمل بار شرکت برق
 • اتاق حمل بار پول، مخصوص بانک ها و موسسه های پولی
 • و…

قیمت اتاق حمل بار

اتاق های حمل بار نسبت به ابعاد، نوع مصالح به کار رفته در ساخت و تجهیزات اضافی نصب شده بر روی آن ها قیمت گذاری می‌شوند.

برای مثال اتاق های حمل بار یخچالی نسبت به ماشینی که به آن متصل می‌شوند، ابعاد متفاوتی نیز دارند و همچنین نسبت به پانل ساندویچی استفاده شده در ساخت آن، (ساندویچ پانل پلی استایرن یا غیره) دارای قیمت های خرید گوناگونی هستند.

البته نباید از موتور و سیستم برودتی نصب شده درون آن نیز غافل بوده که خود یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت اتاق حمل بار می‌باشد. با این اوصاف و نوسانات قیمت بازار نباید انتظار قیمتی ثابت را برای انواع مختلف اتاق های حمل بار داشت و بهتر است برای دریافت قیمت روز آن با شرکت های فعال در این حوزه در تماس باشد.

Admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *