انواع سازه های پیش ساخته

انواع سازه های پیش ساخته

سازه های پیش ساخته، امروزه کار را برای ساخت و ساز بسیار آسان تر و سریع تر کرده است. تا جایی که بنا ها اگر یکسال طول کشد تا به ر انجام رسد، با استفاده از مصالح پیش ساخته در مدت چند هفته تا چند ماه می‌توان بنا را به بهره برداری رساند.

زمان یکی از مهم ترین و ارزشمند ترین موجودیت انسان ها است و پیشرفت تکنولوژی، در راستای کاهش زمان به سرانجام رسیدن کار ها می‌باشد. از این رو نیز سازه ها و مصالح پیش ساخته وارد بازار ساخت و ساز شده اند تا در کمترین زمان ممکن به مطلوب ترین نتیجه برسید.

مصالح به کار رفته در سازه های پیش ساخته

در حقیقت بیشتر سازه های پیش ساخته از همان مواد و مصالحی که در ساخت بنا ها و املاک معمولی استفاده می‌شود، بهره می‌برد با این تفاوت که آن مصالح در کارخانجات و تولیدی ها به صورت قالب های طراحی شده ساخته می‌شوند و به محل ساخت و ساز انتقال یافته و تنها با نصب سریع سازه را تکمیل می‌کنند.

برای مثال برای ساخت دیوار های یک خانه از آجر، سیمان و گچ استفاده می‌شود، اما دیوار های آماده یا پیش ساخته در حقیقت تشکیل شده از همین مواد هستند که از قبل تولید شده و تنها منتظر نصب می‌باشند.

انواع سازه های پیش ساخته

سازه های پیش ساخته به نسبت کاربری و نیازی که کارفرما از سازه خود دارد متفاوت می‌باشد. همچنین با پیشرفت علم و دانش نیز بر تعداد این نوع مصالح و سازه ها افزوده می‌شود. در ادامه به بررسی تمامی سازه ها و مصالح پیش ساخته موجود در بازار ایران خواهیم پرداخت.

سازه پیش ساخته پانلی

این نوع سازه ها از ورق های ساندویچ پانل (پنل) سقفی و ساندویچ پانل دیواری تشکیل شده اند. مصالح پانلی تنها با استفاده از پیچ و مهره و سپس نوعی چسب مخصوص یا همان چسب عایق ساندویچ پانل متصل می‌شوند و از این رو سازه در مدت بسیار پایین و با مقاومت بالا و زیبایی منحصر به فرد قابل بهره برداری و استفاده می‌شود.

مزایای سازه پیش ساخته پانلی

 1. وزن پایین
 2. مقاومت بالا در برابر آتش سوزی
 3. عایق بسیار قدرتمند در برابر رطوبت و عوامل بیرونی
 4. نصب سریع و آسان
 5. حمل نقل ساده به دلیل سبک بودن
 6. زیبایی منحصر به فرد

معایب سازه پیش ساخته پانلی

 1. امکان آپدیت و بروز رسانی سازه بعد از اتمام ساخت وجود ندارد
 2. امکان طراحی و دیزاین بیرونی سازه بسیار محدود است

سازه پیش ساخته بتنی

در این نوع از سازه ها، بتن عنصر اصلی و کلیدی تولید می‌باشد. در بنا هایی که از مصالح پیش ساخته بتنی در آن ها استفاده می‌شود، مقاومت و پایداری یک سازه معمولی و حتی ها بیشتر را داراست. شرکت ها و تولید کننده های این نوع از مصالح به صورت پیشفرض و یا به سفارش مشتریان، دیوارک های بتنی در اندازه ها و سایز های متفاوت را تزریق بازار می‌کنند.

مزایای سازه پیش ساخته بتنی

 1. سرعت ساخت بالا
 2. هزینه های برآورد شده پایین نسبت به بنا های معمولی
 3. زیبایی و یکنواخت بودن سازه
 4. امکان آپدیت و بروز رسانی سازه بعد از تکمیل

معایب سازه پیش ساخته بتنی

 1. وزن سنگین
 2. حمل و نقل به نسبت سخت تر به دلیل وزن بالا

سازه پیش ساخته چوبی

بنا های پیش ساخته چوبی کمی گران تر و لوکس تر از دیگر سازه ها می‌باشند و دلیل این موضوع هم به چوب مصرف شده در ساخت بنا که از اصلی ترین مصالح به کار رفته شده است برمی‌گردد. بیشتر آلاچیق ها، خانه های ییلاقی و قشلاقی، خانه های جنگلی و … از این نوع سازه برای محل سکونت استفاده می‌کنند.

مزایای سازه پیش ساخته چوبی

 1. طراحی فوق العاده و زیبایی چشم نواز
 2. سبک بودن سازه
 3. امکان آپدیت و بروز رسانی ساده سازه

معایب سازه پیش ساخته چوبی

 1. نیاز به نگهداری سازه
 2. هزینه ساخت بالا
 3. هزینه نگهداری
 4. مقاومت متوسط در برابر عوامل خارجی

سازه پیش ساخته فلزی

در این مورد فلزاتی مانند آلومینیوم و ورق آهن از اصلی ترین مواد برای ساخت بنا هستند. بنا هایی مانند دستشویی های عمومی، برخی از مدارس و مراکز تحصیل از این نوع مصالح پیش ساخته برای تکمیل ساخت و ساز بهره می‌برند. در حالت کلی سازه های پیش ساخته فلزی کاربر محدود تری به نسبت 3 مورد قبلی دارند ولی با این حال باز هم در مواردی به کمک پیمان کار و یا صاحب بنا می‌آیند.

مزایای سازه پیش ساخته فلزی

 1. امکان آپدیت و بروز رسانی سازه
 2. سبک بودن وزن سازه
 3. ساخت سریع و آسان
 4. امکان انتقال سازه بعد از ساخت وجود دارد
 5. اتصالات سریع و آسان

معایب سازه پیش ساخته فلزی

 1. مقاومت نچندان مطلوب در برابر عوامل بیرونی مانند باد و باران
 2. هزینه های اضافی برای رنگ آمیزی
 3. طراحی محدود نمای خارجی

سازه پیش ساخته LSF

LSF در حقیقت به نوعی از مصالح گفته می‌شود که با استفاده از اسکلت فلزی و فولادی سبک، مقاوم سازی شده و با استفاده از ورق های گالوانیزه و یا موارد دیگر پوشش بندی می‌شود. در بسیاری از کشور های پیشرفته از این نوع سازه پیش ساخته برای ساخت پروژه های بزرگ استفاده می‌کنند.

مزایای استفاده از سازه پیش ساخته LSF

 1. وزن سبک
 2. امکان حمل و نقل سریع و آسان
 3. امکان استفاده از اتصالات سریع مانند جوش، پیچ و مهره
 4. آپدیت و بروز رسانی سازه در این مورد نیز وجود دارد
 5. وجود استاندارد های مصرف انرژی در این نوع از سازه
 6. مقاومت بسیار بالا و مناسب در برابر زلزله و دیگر بلایای طبیعی

معایب استفاده از سازه پیش ساخته LSF

 1. هزینه ساخت بالا
 2. نیاز به مهارت و تخصص کافی برای نصب و راه‌اندازی سازه

سازه های پیش ساخته ریمیسو

شرکت سازه های پیش ساخته ریمیسو در تولید سازه های پیش ساخته مانند کانکس، کانتینر و خانه های پیش ساخته که از ساندویچ پانل برای طراحی و ساخت آن ها استفاده می شود، فعالیت می‌کند.

از این رو تمامی کانکس ها و خانه های پیش ساخته ای که شرکت تولید سازه های پیش ساخته ما یعنی ریمیسو ارائه می‌نماید، همگی از ورق های پانلی در ساخت و طراحی آن ها استفاده شده است.

کانتینر های تولید شده در شرکت ریمیسو نیز اغلب از ساندویچ پانل برای ساخت آن ها استفاده می‌شود که برای کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت سفارش خود به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

Admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *