تفاوت کانکس پانلی و کانکس ورقی چیست؟

تفاوت کانکس پانلی و ورقی

کانکس پانلی به کانکسی گفته می‌شود که از ساندویچ پانل در طراحی و ساخت آن استفاده شده است و کانکس ورقی به کانکسی گفته می‌شود که از ورق های فلزی و یا چوبی در ساخت آن بهره برده شده است.

هر کدام از کانکس های گفته شده دارای کاربرد و مزیت هایی هستند که نسبت به خواست مشتری و سلیقه آن ها انتخاب می‌شوند. از کانکس های پانلی بیشتر در مواردی استفاده می‌شود که نیاز به محیطی عایق بندی شده و مقاوم است. مانند کانکس های نگهبانی.

اما از کانکس های ورقی برای ایجاد تفرجگاه ها نیز استفاده می‌شود مانند آلاچیق ها و …

کانکس پانلی چیست؟

همانطور که اشاره شد از ساندویچ پانل ها برای ساخت کانکس های پانلی استفاده می‌شود که با توجه به ضخامت ساندویچ پانل مورد استفاده، ضخامت دیواره های کانکس نیز تغییر می‌کند و در نتیجه مقاومت و عایق سازه نیز به مراتب بیشتر می‌شود. ساندویچ پانل هایی که در ساخت کانکس مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای انواع مختلفی هستند که به نسب کاربر کانکس از هریک از آن ها می‌توان بهره برد.

برای مثال از ساندویچ پانل های پلی اورتان و یا پلی استایرن می‌توان کانکس هایی یک شکل ولی متفاوت در مقاومت و عایق بندی تولید نمود.

ویژگی ها و کاربرد کانکس پانلی چیست؟

از جمله مهمترین ویژگی های کانکس پانلی می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر آتش اشاره نمود. کانکس های پانلی که از پلی یورتان در لایه میانی آن ها استفاده شده است، در برابر آتش بسیار مقاوم هستند از این رو می‌توان از کانکس های پانلی برای انبار نمودن مواد قابل اشتعال و یا اجناسی که حساس به اتش هستند استفاده نمود.

علاوه بر این موضوع کانکس های پانلی از نظر سبکی و حمل و نقل نیز امتیاز مثبت دریافت می‌کنند. زیرا ساندویچ پانل ها خود از جمله مصالح سبک بشمار می‌آیند و از این رو کانکس ساخته شده با این مصالح نیز بسیار سبک بوده و به آسانی می‌توان آن را به هر مکانی انتقال داد.

دیگر ویژگی مهم کانکس های پانلی عایق رطوبتی و دمایی آن است. از این رو می‌توان از کانکس هایی که ساندویچ پانل در ساختار خود دارند در انبار کردن مواد غذایی و یا هر چیز حساس به دما و رطوبت بهره برد.

کانکس ورقی چیست؟

به کانکس هایی که از ورق های فلزی (گالوانیزه) و یا ورق های چوبی در طراحی و ساخت کانکس استفاده می‌شود، کانکس ورقی گفته می‌شود. این کانکس ها مقاومت و استحکام مورد قبلی را ندارند ولی به نسب کانکس های پانلی بسیار سبک تر هستند و به نوبت خود دارای کاربرد ها و مزایای فراوانی می‌باشند.

از کانکس های ورقی برای مواردی که نیاز به محیطی مستحکم و عایق نیست بیشتر استفاده می‌کنند. مانند آلاچیق های تعبیه شده در حیاط ها و یا کانکس های سرویس بهداشتی. همچنین از کانکس های ورقی چوبی که دارای طراحی بروز تر و زیباتری است، به منظور کانکس های فروشگاهی و فست فود نیز  استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع ورق و کاربرد آن ها

مزایا و کاربرد کانکس ورقی چیست؟

از جمله مهمترین مزایای کانکس ورقی کم هزینه بودن آن می‌باشد. زیرا پانل های استفاده شده در کانکس های پانلی کمی گران تر از ورق های چوبی و یا فلزی می‌باشد و از این رو قیمت تمام شده کانکس های ورقی به مراتب کمتر است.

دیگر ویژگی بارز و مهم کانکس های ورقی وزن بسیار پایین و سبک سازه است که امکان حمل و جا به جایی را بسیار آسان تر می‌کند. علاوه بر این موارد به دلیل زیبایی چوب و استفاده از ورق های چوبی در ساخت کانکس، کانکس های ورقی چوبی بسیار زیبا و جذاب می‌شود و از این رو برای ساخت خانه های درختی و جنگلی و همچنین کانکس های فروشگاهی زیبا و یا کانکس رستوران کاربرد دارد.

نکات پایانی

با توجه به ویژگی ها و موارد بیان شده برای هر کدام از کانکس های ورقی و یا پانلی، می‌توان کاربرد های فراوانی برای هر کدام پیدا نمود که با پیشرفت روز به روز بشر، این کاربرد ها نیز دارای دامنه‌ی وسیع تری می‌شوند. شرکت تولیدی کانکس و سازه های پیش ساخته ما یعنی ریمیسو از جمله تولید کننده های معتبر کانکس های پانلی و ورقی است که برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با این نوع سازه ها و یا ثبت سفارش می‌توانید با کارشناسان مجموعه ریمیسو ارتباط برقرار نمایید.

Admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *