دیوار پیش ساخته

دیوار پیش ساخته ساندویچ پانلی

دیوار پیش ساخته چیست؟

در امر ساخت و ساز و صنعت تولید ساختمان، مواد و مصالح مختلف و گوناگونی در دسترس می‌باشد که با توجه به عواملی مانند ( بودجه، شرایط محیطی، اهمیت زمان اتمام پروژه و… ) مصالح مورد نیاز انتخاب و خریداری می‌شوند.

از طرفی برخی از تولیدی ها و فروشنده ها دست به طراحی و ساخت قسمت هایی از ارکان اصلی ساختمان در محل شرکت و یا تولیدی زده‌اند تا در هنگام ساخت بنا، استفاده از این مصالح سرعت کار را چندین برابر نماید.

یکی از این مصالح تولید شده در محلی خاص، دیوار های های پیش ساخته است که تنها با چند حرکت ساده در محل مورد نظر نصب شده و با ابزار ها و مواد گوناگونی در قسمت مورد نظر چفت می‌شود. این کار یا این نوع مصالح باعث ‌ذخیره انرژی و زمان صرف شده برای آجر و یا بلوک چینی می‌شود.

کاربرد دیوار پیش ساخته

دیوار های پیش ساخته با توجه به مصالح استفاده شده در ساخت آن ها کاربرد های متفاوتی دارند. برای مثال دیوار های پیش ساخته آجری برای پوشش دیواره اتاق ها، حمام، دستشویی و… مناسب می‌باشد. دیوار های پیش ساخته گچی به دلیل وزن پایین و مقاومت کمتر نسبت به موارد دیگر در محل هایی مانند تیغه کشی، پوشش دیواری محل نگهداری حیوانات و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع دیگری از دیوار های پیش ساخته، دیوار های ساندویچ پانلی می‌باشد که از ساندویچ پانل دیواری تهیه و تولید می‌شود. از این نوع مصالح در پوشش دیوار های سوله ها، سرد خانه ها، کارخانجات و… استفاده می‌شود و از جمله ویژگی های بارز دیوار پیش ساخته ساندویچ پانلی : مقاومت بالا – وزن بسیار پایین – عایق دمایی – عایق رطوبتی – مقاوم در برابر آتش سوزی و… است.

مزایای استفاده از دیوار های پیش ساخته

هر روشی و یا هر نوع ماده ای که به دست بشر طراحی و ساخته می‌شود دارای کاربرد ها و مزیت هایی است. اگر اینگونه نبود هیچ موقع ساخته نمی‌شد.

از این رو دیوار های پیش ساخته نیز دارای مزیت های فراوانی هستند که انسان ها دست به تولید و پخش آن در بازار زده‌اند:

 • وزن سبک دیوار ها به دلیل طراحی و ساخت اصولی
 • زیبایی زیاد به دلیل شرکتی بودن محصول و تولید شده توسط دستگاه
 • نصب فوق العاده سریع و آسان
 • حمل و نقل و انتقال ساده به مناطق مختلف
 • امکان برش و استفاده از قسمت های مختلف محصول
 • سبک سازی کل ساختمان به دلیل استفاده از مصالح سبک
 • قیمت تمام شده پایین تر نسبت به همان حجم از مصالح به کار برده شده برای ساخت دیوار مشابه
 • مقاومت بالا و عایق مناسب صدا، دما، رطوبت و…
 • رنگ پذیری و امکان رنگ آمیزی راحت دیوار

موارد بیان شده تنها بخش کوچکی از مزیت های دیوار پیش ساخته می‌باشد که بر اساس نوع دیوار و مصالح استفاده شده در ساخت آن، در نتیجه مزیت های گوناگونی نیز پیدا می‌کند.

انواع دیوار پیش ساخته

دیوار های پیش ساخته به 4 نوع :

 1. دیوار پیش ساخته گچی
 2. دیوار پیش ساخته بتنی
 3. دیوار پیش ساخته چوبی
 4. دیوار پیش ساخته یونولیتی

تقسیم می‌شود. هر کدام از موارد نام برده شده دارای ویژگی ها و ساختار های متفاوتی هستند که باعث تمایز استفاده از آن ها در شرایط مختلف و گوناگون شده است.

دیوار پیش ساخته گچی

این نوع دیوار ها از گچ، آب و الیاف خاصی ( غیر حساسیت زا ) استفاده می‌شود. دیوار پیش ساخته گچی در دو حالت نر و مادگی تهیه و تولید می‌شود که در هنگام نصب به خوبی در هم چفت شود و درز ها و محل اتصال ها نیز با استفاده از گچ مقاوم شود.

لازم به ذکر است که دیوار های پیش ساخته چوبی برای قطعه بندی و جدا سازی قسمت های مختلف ساختمان ها کاربرد دارد و از جمله دیوار های غیر باربر هستند و از گچ دانه ریز برای تولید آن استفاده می‌شود.

دیوار پیش ساخته بتنی

این نوع دیوار ها از سیمان، ماسه، آب و… ساخته می شود و مقاومت بالا در کنار عایق مناسب صوتی و حرارتی از جمله مزیت های دیوار پیش ساخته بتنی است.

دیوار های پیش ساخته به دو صورت سیستم سازه ای و غیر سازه ای نصب و اجرا می شوند و لازم به ذکر است که به دلیل زیبایی این نوع مصالح هزینه نمای ساختمان تا حدود بسیار زیادی کاهش می‌یابد.

سرعت ساخت بالا و هزینه کلی کمتر به نصب موارد مشابه از دیگر عوامل ترغیب کننده برای استفاده از آن ها است.

دیوار پیش ساخته چوبی

از میخ، چوب، چسب و… برای ساخت این نوع دیوار ها استفاده می‌شود که با توجه به نیاز و سفارش مشتری در ابعاد و اندازه های گوناگون برش داده می‌شوند.

از این دیوار ها برای ساخت آلاچیق های خانگی، محل زندگی برای حیوانات، تزیین دور باغچه و… استفاده می‌شود. دیوار های پیش ساخته چوبی و کلا هر نوع مصالحی که از چوب در ساخت آن استفاده شده است دارای زیبایی فوق العاده و منحصر بفرد می‌باشد.

دیوار پیش ساخته یونولیتی

این نوع دیوار های پیش ساخته همان ساندویچ پانل هایی هستند که در کنار هم اتصال پیدا کرده و سطح بزرگی را به وجود آورده اند. دیوار های پیش ساخته یونولیتی و یا ساندویچ پانلی برای نصب در محل های مختلف کارایی دارد.

در داخل این نوع دیوار ها از لایه ای به نام پلی استایرن، پلی اورتان و یا پشم سنگ استفاده می‌شود و لایه های خارجی ان نیز از آلومینیوم، آلوزینگ و یا ورق های گالوانیزه است که اگر در محیط مرطوب از این نوع پانل ها و دیوار های پیش ساخته استفاده می‌کنید پیشنهاد می‌شود که از ساندویچ پانل هایی با لایه بیرونی گالوانیزه بهره ببرید.

نصب و اجرای دیوار های پیش ساخته

دیوار های پیش ساخته با توجه به انواع گوناگونی که دارند دارای روش های نصب و اتصال مختلفی نیز هستند. برای مثال دیوار های پیش ساخته پانلی (یونولیتی) با استفاده از پیچ، چسب عایق پانلی و فلاشینگ به هم دیگر نصب می شوند.

دیوار های پیش ساخته بتنی از بتن و سیمان و در نصب دیوار های پیش ساخته گچی نیز از گچ و سیمان سفید برای اتصال آن ها استفاده می‌شود. روش های نصب مختلفی برای هر یک از این مصالح و دیوار ها وجود دارد که مهندسین نصاب در این موارد از همه آگاه تر هستند.

قیمت دیوار پیش ساخته

قیمت دیوار های پیش ساخته با توجه به نوع، مصالح به کار رفته در آن ها، ابعاد سفارشی، رنگ و طرح سفارشی و… تعیین می شود. برای مثال در دیوار های پیش ساخته چوبی، نوع چوب مصرف شده در تولید ان در قیمت تمام شده دیوار تاثیر گذار می‌باشد.

همچنین به دلیل نوسانات قیمت این مصالح در بازار و نبود قیمتی قطعی و ثابت، متاسفانه قادر به ذکر قیمتی دقیق برای هر کدام از این دیوار های پیش ساخته نیستیم.

نکات پایانی

دیوار های پیش ساخته و انواع آن کمک شایانی به صنعت ساخت و ساز کرده اند. این نوع مصالح از زمان روم باستان مورد توجه و استفاده قرار گرفته بود اما در ایران جزو مصالح تازه و نوین به حساب می‌آید. شرکت سازه های پیش ساخته ریمیسو از جمله تولید کنندگان دیوار های پیش ساخته یونولیتی (ساندویچ پانلی) می‌باشد که برای خرید و یا دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان بخش فروش ما ارتباط برقرار نمایید.

کلیدواژه : خانه پیش ساخته
Admin
دیدگاه کاربران 4 دیدگاه
 • علیلو ۱ اسفند ۱۴۰۰ / ۱۰:۰۱ ق٫ظ

  سلام و وقت بخیر . در ساخت اتاقک پیش ساخته و خانه های پیش ساخته از این نوع دیوار های استفاده می شود؟؟

  • ادمین ۹ اسفند ۱۴۰۰ / ۱۰:۰۴ ق٫ظ

   سلام
   بله در ساخت اکثر سازه های پیش ساخته بتنی از دیوار پیش ساخته استفاده می شود که هم هزینه کمی دارد و هم مقاوم بالایی همراه با وزن کم

 • اشکان ۶ بهمن ۱۴۰۰ / ۹:۰۸ ق٫ظ

  مقاومت دیوار های پیش ساخته به چه صورت هستش؟ آیا مورد تایید نظام مهندسی هستن!! من می‌خواستم به حای ساخت و ساز از دیوار های پیش ساخته استفاده کنم یعنی همون خانه های پیش ساخته بتنی.

  • ادمین ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ / ۸:۱۵ ق٫ظ

   با عرض سلام
   بله پلن های دیوار های پیش ساخته رو خود نظام مهندسی برای ما میفرسته و یا قبل از تولید باید پلن های را تایید کنند.
   همچنین مقاومت دیوار های پیش ساخته بتنی در شرایط آزمایشگاهی متفاوت همیشه نسبت به نوع سنتی برتری داشته.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *