ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی استایرن

پلی استایرن چیست؟

پلی استایرن نوعی پلیمر از مونومر استایرن می‌باشد که در صنعت کاربرد های فراوانی دارد. این نوع پلیمر معطر از زنجیره های طولانی هیدروکربن است که دارای خواص و ویژگی های جذاب و پرکاربرد می‌باشد.

جدول زیر بیانگر مشخصات کلی این ماده شیمیایی ارزشمند است :

نام آیوپاک Poly(1-phenylethane-12-diyl)
دیگر نام ها Thermocole
فرمول مولکولی n(C8H8)
چگالی 0.96-1.04 g/cm³
دمای ذوب decomposes at ~۲۴۰ ° lower T
رسانندگی گرمایی W/(m·K) (foam ρ 0.05 0.033  g/cm3)
ضریب شکست 1 KHz – 1 GHz
مونومر استایرن

پلی استایرن از چه موادی تشکیل می‌شود؟

در دوره های راهنمایی و دبیرستان با اصطلاح پلیمر آشنا شده ایم. به این صورت که به رشته های طولانی از ترکیبات کربنی پلیمر می‌گویند.

پلی استایرن نیز به همین ترتیب پلیمری از استایرن می‌باشد که از زنجیره های طولانی هیدروکربن به دست می‌آید. در جدول بالا نیز فرمول مولکولی این ماده تصدیقی بر موارد گفته شده است.

انواع پلی استایرن

پلی استایرن در سه دسته مقاوم، معمولی و انبساطی قرار دارد. هر یک از این دسته ها کاربرد ها و ویژگی های منحصر بفردی را دارا هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به معرفی هریک همراه با کاربرد های آن ها پرداخته ایم.

پلی استایرن معمولی

با نام اختصاری GPPS شناخته می‌شود و در صنایع معمولی کاربرد فراوانی دارد. عایق حرارت، ضربه پذیری بالا و خواص دی الکتریکی این پلیمر باعث مصرف زیاد آن در صنعت الکتریک شده است.

ظروف یکبار مصرف، اسباب بازی ها، بدنه ساعت ها، عایق برودتی در بدنه یخچال ها و… از جمله کاربرد های این ماده می‌باشد.

پلی استایرن مقاوم

این شاخه از پلیمر استایرن تقریبا مشابه نوع معمولی آن می‌باشد و کاربرد های یکسانی نیز دارند با این تفاوت که میزان ضربه پذیری پلی استایرن مقاوم بیشتر از نوع معمولی آن بوده و همچنین با نام اختصاری HIPS شناخته می‌شود.

نام تجاری این پلیمر در ایران هایمپک است و لوازم خانگی با بدنه مقاوم اغلب از این نوع پلیمر ساخته می‌شود.

پلی استایرن انبساطی

بی شک در هنگام ساخت و ساز خانه ها با این نوع پلیمر مواجه شده‌اید. پلی استایرن انبساطی یا همان یونولیت در ساخت سازه ها به عنوان عایق حرارتی و صوتی بسیار کاربرد دارد.

نام اختصاری این نوع پلی استایرن EPS بوده و در عایق بندی سرد خانه ها، یخچال های صنعتی و انواع بسته بندی ها و یخدان ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد پلی استایرن

این ماده بسیار ارزشمند در اکثر صنایع کاربرد دارد به صورتی که شاید کمتر ماده ای را مشاهده کنید که عایق صوتی و حرارتی بوده ولی در ساختار آن پلی استایرن وجود نداشته باشد.

 • عایق بندی ساختمان ها از نظر صوتی و حرارتی
 • عایق برودتی دیواره های یخچال های صنعتی و خانگی
 • لایه میانی ساندویچ پانل ها به منظور عایق بندی
 • مواد اولیه برای تولید اسباب بازی ها و لوازم آشپزخانه
 • ماده اصلی برای تولید یخدان ها
 • ماده اصلی در ساخت تلویزیون، ساعت، سطل آشغال و…

هزینه پایین تولید این محصول در مقابل ویژگی های آن باعث شده است تا یکی از ارکان اصلی ساخت و پیشرفت بشر باشد.

کاربرد پلی استایرن در ساندویچ پانل ها

یکی از عمده ویژگی های ساندویچ پانل ها عایق حرارتی بودن آن ها است. لایه های بیرونی ساندویچ پانل دیواری و سقفی در اجرای این امر ( عایق حرارتی بودن ) بی فایده می‌باشند، از این رو باید از ماده دومی برای لایه میانی ساندویچ پانل ها استفاده شود که علاوه بر وزن بسیار سبک عایق حرارتی قابل قبولی نیز باشد.

از این رو می‌توان از پلی استایرن انبساطی که در عین سبک بودن عایق بسیار مناسب دما نیز است استفاده نمود. البته پلی استایرن انبساطی ( EPS ) یا همان یونولیت ها با ترکیب مواد های دیگری که باعث افزایش کارایی پلیمر می‌شوند، در ساندویچ پانل ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل های پلی استایرین در ساخت سازه هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به محیطی کاملا عایق از نظر دما، رطوبت و آلودگی باشد.

همچنین در ساخت ساختمان هایی که از نظر اشتعال پذیری خطرناک هستند از ساندویچ پانل های پلی استایرن استفاده می‌شود زیرا این ماده در برابر آتش نیز مقاوم بوده و سازه ای مقاوم در برابر اشتعال را به شما هدیه می‌دهد.

با افزودن مواد مختلف به پلیمر استایرن، این ماده تا 40 برابر افزایش حجم را تجربه می‌کند که نتیجه ماده ای حجیم با وزن بسیار پایین است. از این رو ساندویچ پانل های پلی‌ استایرن بسیار سبک هستند.

تفاوت ساندویچ پانل پلی استایرن و پلی یورتان چیست؟

 1. ساندویچ پانل های پلی یورتان نسبت به پلی استایرن عایق حرارتی بهتری هستند
 2. ساندویچ پانل های پلی استایرن از نظر اقتصادی به صرفه تر می‌باشند
 3. ساندویچ پانل های پلی استایرن برای محیط زیست هیچ گونه خطری ندارند
 4. اگر سازه ای که در نظر دارید می‌بایست از ورود هوا جلوگیری نماید، باید از پلی یورتان استفاده کنید
 5. ساندویچ پانل های پلی یورتان به مراتب سبک تر و انرژی کمتری در هنگام تولید مصرف می‌کنند
 6. ساندویچ پانل های پلی استایرن عایق خوبی در برابر الکتریسیته می‌باشند
 7. باکتری ها در پلی یورتان قابلیت رشد ندارند

قیمت ساندویچ پانل پلی استایرن

قیمت ساندویچ پانل های پلی استایرن بر اساس واحد متر مربع بیان می‌شوند که نسبت به نوع ورق به کار رفته در لایه های بیرونی و نوع اتصال ساندویچ پانل ها به یک دیگر، قیمت ها متفاوت می‌باشد.

البته ساندویچ پانل های پلی استایرن نسبت به پلی یورتان ها ارزان تر بوده و از نظر اقتصادی به صرفه تر می‌باشد، اما به این معنی نیست که ساندویچ پانل هایی با هسته پلی استایرن نسبت به پلی یورتان، کم کیفیت می‌باشند.

بلکه هر کدام از انواع گفته شده کارایی های بخصوصی دارند که بسته به نیاز مشتری و سازه ای که قصد ساخت آن را دارند پیشنهاد می‌شود.

خرید ساندویچ پانل پلی استایرن

برای خرید ساندویچ پانل با هسته پلی استایرن می‌توانید با واحد فروش گروه تولید سازه های پیش ساخته ریمیسو ارتباط برقرار نمایید.

کارشناسان فروش با توجه به نیاز شما و متراژ ارائه شده هزینه کلی خرید ساندویچ پانل همراه با مشتقات را به شما ارائه می دهند که به صورت فاکتوری به ایمیل شما ارسال شده و بعد از تایید نهایی شما محصول توسط ترابری بارگیری شده و به محل اطلاع داده شده ارسال می‌گردد.

شرکت ریمیسو با چندین دهه فعالیت در امور تولید و فروش مصالح و سازه های پیش ساخته بهترین پیشنهادات را برای خرید ساندویچ پانل های سقفی و دیواری، به شما ارائه می‌دهند.

کلیدواژه : ساندویچ پانل
Admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *