عوامل تاثیر گذار بر طول عمر کانکس ها

طول عمر کانکس

به دلیل استفاده از مصالح آماده مانند ساندویچ پانل برای ساخت کانکس های مسکونی، نگهبانی، فروشگاهی و… این سازه ها بسیار کم هزینه تر از ساخت خانه و فروشگاه با استفاده از مصالح بتنی می‌باشد.

اما با این حال باز هم طول عمر کانکس ها مهم بوده و بیشتر مشتریان با خلق پرسش هایی در زمینه افزایش طول عمر کانکس ها، همواره ما را با چالش کشیده اند.

در این مقاله قصد داریم تا به مجموعه پرسش های مهمی که ممکن از ذهن شما در رابطه با طول عمر کانکس ها درگیر کرده باشد پاسخ دهیم.

چه عواملی بر طول عمر کانکس موثر می‌باشد؟

یکی از مهم ترین پرسش های مشتریان در رابطه با طول عمر کانکس، عوامل موثر بر افزایش کارایی و بازده بیشتر کانکس ها می‌باشد. در پاسخ به این سوال باید گفت که نسب به هر نوع کانکس این عوامل متغییر بوده ولی در حالت کلی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. آب و هوا

از مهم ترین و اصلی ترین عوامل تاثیر گذار بر طول عمر کانکس ها آب و هوا و شرایط جوی می‌باشد. برای این که کانکس شما در آب و هوای منطقه مورد نصب کارایی مناسبی داشته باشد، می بایست از مصالح و موادی در ساخت کانکس خود استفاده نمایید که با محیط خارجی سازگار باشد.

برای مثال در مناطق کویری استفاده از مصالحی که در برابر نور خورشید مقاوم بوده و بیشتر نور را دفع می‌کند بسیار مناسب است ولی در مناطق مرطوب و بارانی استفاده از مصالح مقاوم در برابر رطوبت توصیه می‌شود .

 1. عایق بندی

اگر کانکس شما ثابت بوده و قرار است تا مدتی طولانی در یک نقطه ساکن باشد بهتر است عایق بندی مناسبی داشته باشد. به این منظور مهندس مربوطه با پیشنهاد راهکار هایی شما را در بهبود عایق بندی سازه راهنمایی می‌کند.

 1. نوع کاربری کانکس

به طبع کانکس های مسکونی نسبت به کانکس های کارگاهی طول عمر بیشتری دارند. زیرا کانکس های کارگاهی دائم در حال جا به جایی بوده و کارگر های زیادی در آن مشغول به فعالیت هستند.

 1. جا به جایی

کانکس هایی که دائما در حال جا به جایی هستند، نسبت به کانکس های ثابت طول عمر کمتر حتی تا نصف داشته و بسیار سریع تر خراب و از هم می‌پاشند.

 1. بستر کانکس

بستری که کانکس بر روی آن نصب می‌شود نیز یکی از عوامل تاثیر گذار بر طول عمر کانکس است. مخصوصا کانکس های مسکونی و فروشگاهی که قرار است مدت طولانی در آن محل قرار بگیرند.

به این صورت که اگر بستر کانکس نشست داشته باشد و یا رطوبتی از آن جا نشت پیدا کند، موجب خم شدگی سازه و یا پوسیدگی هر چه سریع تر کانکس می‌شود.

 1. لوله و اتصالات شیر

لوله و اتصالات شیر در کانکس ها اگر نشتی پیدا کرده باشد، رطوبت و آب موجب تخریب کانکس شده و از طول عمر سازه کم می‌کند.

نکات مهم در افزایش طول عمر کانکس

طول عمر استاندارد یک کانکس 20 الی 30 سال می‌باشد اما با رعایت برخی نکات و وارسی مداوم کانکس می‌توان طول عمر سازه را تا 40 یا حتی 50 سال نیز افزایش داد.

برای افزایش طول عمر کانکس خود می‌توانید با رعایت موارد زیر در این امر موفق باشید:

 • استفاده از ضد زنگ برای رنگ رزی آستر فلزات و سپس رنگ آمیزی مجدد که سبب افزایش مقاومت آهن آلات مورد استفاده در ساخت کانکس می‌شود.
 • استفاده از عایق های مناسب هنگام نصب کانکس مانند چسب های ضد آب در لوله و اتصالات پیچ و مهره.
 • استفاده از شیروانی مناسب برای هدایت آب تجمع پیدا کرده در سقف کانکس که موجب جلوگیری از پوسیدگی و زنگ زدن کانکس می‌شود.
 • وارسی و رسیدگی مداوم به کانکس مانند رنگ آمیزی مناطقی که رنگ آن ها از بین رفته است و همچنین مقاوم سازی اتصالات و شیر ها
 • استفاده از مصالح مقاوم در ساخت شاسی کانس که مهندس مربوطه با استفاده از محاسبات دقیق اقدام به ساخت کانکس نماید.
 • اتصالات کانکس در هنگام ساخت باید دقیق بوده و بر اساس المان های مهندسی باشد.
 • عایق بندی هنگام ساخت کانکس باید به صورت کامل و مقاوم صورت گیرد.
 • اگر کانکس شما مدام در حال حرکت و جا به جایی می‌باشد، بهتر است در هنگام بارگیری و نصب وسواس و دقت زیادی خرج شود.
 • بالا بودن هزینه ساخت به این معنا نیست که کانکس خریداری شده دارای کیفیت بالا و طول عمر زیاد است. پس در هنگام تهیه بهتر است به عوامل مهم تر دیگری توجه شود.

سخن پایانی

اگر اهل حساب کتاب باشید با یک حساب سرانگشتی می‌توان پی برد که هزینه سفارش ساخت کانکس بسیار پایین تر از ساخت همان سازه با مصالح بتنی و آجر می‌باشد.

از این رو هرچه قدر هم طول عمر کانکس ها نسبت به سازه های بتنی کمتر باشد باز هم از نظر اقتصادی به‌صرفه تر بوده و مناسب است.

البته لاز به ذکر است که با انجام راهکار هایی می توان طول عمر کانکس ها را از طول عمر سازه های بتنی بیشتر برد.

کانکس های ساخته شده توسط تولیدی ریمیسو، دارای طول عمر میانگین 20 الی 30 سال است که دلیل این موضوع هم استفاده از مواد و متریال های مقاوم، آمیخته شده با مهندسی نوین می‌باشد. نوع اتصالات و ضخامت ورق ها و آهن آلات استفاده شده تا دقت میلی متر اندازه گیری و محاسبه شده است.

شما عزیزان برای دریافت اطلاعات تکمیلی و یا حتی سفارش ساخت کانکس خود به صورت تلفنی و یا اینترنتی، می‌توانید از طریق پل های ارتباطی قرار داده شده در سایت اقدام نمایید.

Admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *