نصب و اجرای ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ در واقع خانه پیش ساخته ای است که تمام سازه‌ها و مصالح آنها در کارگاه‌های تولیدی به صورت آماده تولید می‌شوند و سپس توسط وسایل نقلیه سنگین حمل شده و در محل مورد نظر توسط متخصصان نصب می‌شود.
نصب ساندویچ پانل‌ها با توجه به طول و ارتفاع پانل‌ها با یکدیگر متفاوت است، به طور مثال ساندویچ پانل دیواری باید به صورت عمودی بر روی زیر ساخت نصب شود. نیروهای متخصص ساندویچ پانل‌ها را با استفاده از پیچ و مهره‌ و واشرها به یکدیگر وصل می‌کنند.
یکی از موارد مهم در نصب ساندویچ پانل، قرارگیری مناسب اورلپ پانل‌ها بر روی یکدیگر، استفاده از پیچ‌های واشردار مخصوص، فاصله بین ستون‌ها، عرض کلی، محل نصب پانل ها، ارتفاع پانل ها و… است.

نحوه اجرای ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها در دو نوع دیواری و سقفی تولید می‌شوند که هر کدام از این ساندویچ پانل‌ها باید به دو روش متفاوت زیرسازی و بدون زیرسازی فلزی نصب شود ، در ادامه مطلب در خصوص این دو روش شرح خواهیم داد.

نصب با زیرسازی فلزی

در این روش ابتدا یک شبکه فلزی با استفاده از پروفیل های سبک گالوانیزه بر خلاف جهت نصب ساندویچ پانل ها اجرا می شود. به این معنی که اگر قرار است ساندویچ پانل ها به صورت افقی نصب شوند، پروفیل های زیرساز بایستی عمودی اجرا شوند.

نصب بدون زیر سازی فلزی

ساندویچ پانل‌های دیواری بدون زیرسازی فلزی تولید می‌شوند، بر روی این نوع از ساندویچ پانل‌ها شیارهای متعددی قرار می گیرد. این شیارها به هنگام نصب به صورت فاق و زبانه (نری و مادگی) در یکدیگر فرو رفته و پیچ می‌شوند.
زیرسازی ساندویچ پانل دیواری به این صورت که سری پروفیل های 90*90 یا 80*80 آهن کشی می شوند سپس پانل ها به فاصله 1.30 سانتی متر و به حالت افقی دور تا دور سوله روی این آهن کشی با پیچ پرچ می‌شوند.
ساندویچ پانل دیواری جهت پوشش دیوارهای سازه و ساختمان و دیوارهای کاشی کاری شده یا گچ‌ کاری شده و همچنین سرویس‌های بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ساندویچ پانل دیواری را به می‌توان دو صورت نر و مادگی و پیچ مخفی نصب کرد، این نوع از ساندویچ پانل‌ها نیازی به زیرسازی ندارند.
در مواردی که قرار است ساندویچ پانل بدون زیر ساز به دیوار وصل شود، نیازی به استفاده از ورق فلزی در دو طرف ساندویچ ‌پانل نیست. همچنین می توان از ساندویچ پانل های با ضخامت کمتر و یا انواعی که تعداد گام های به کار رفته در آن‌ها کمتر است استفاده کرد.
برای بالا بردن کیفیت سازه، بنا به ضرورت و شرایط محیطی از ساندویچ پانل های دارای عایق حرارتی و صوتی، مقاوم در برابر رطوبت و ضد احتراق استفاده کنید.

روش نصب ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری جهت پوشش دیوارهای سوله و یا ساختمان با هر کاربری مورد استفاده قرار می‌گیرد ساندویچ پانل‌های دیواری به دو صورت عمودی و افقی بر روی پیچ‌های مخصوص، نصب می‌شوند، جهت نصب اینگونه از خانه پیش ساخته ابتدا باید اقدامات زیرسازی و همچنین ایجاد فاصله بین ستون‌ و ارتفاع پانل‌ها انجام شود.
زیرسازی این نوع از ساندویچ پانل‌ها فلزی بوده و جنس آن نیز از پروفیلی بوده و عمود بر جهت اجرای ساندویچ پانل قرار گرفته و سپس به سازه زیرسازی پیچ می‌شود، نصب این سازه به مهارت و دقت لازم نیاز داشته و باید تراز بندی شده باشد.
نصب ساندویچ پانل دیواری تا طول 13 متر قابل تولید است و این امر موجب می‌شود که به صورت یک تکه دیوار اجرا شود، ساندویچ پانل قبل از پروسه نصب باید طبق ابعاد برداشت شده توسط نیروی متخصص سفارش داده و تولید شود . مراحل تولید ساندویچ پانل بر اساس نوع فوم آن بسیار متفاوت است .
البته روش دیگری برای نصب ساندویچ پانل دیواری وجود دارد، در این روش از پانل‌های مخفی برای نصب استفاده می‌شود، این روش بیشتر برای سازه‌های که نیاز به استحکام بیشتری دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در این روش ابتدا محل اورلپ‌ها پانل‌ها را یک ستون فلزی قرار می‌دهند و سپس این پانل‌ها به ستون پیچ می‌شود، در روش مخفی از ابتدا تا انتهای نصب یک ستون برای اینکه پانل را به ستون پیچ کند، قرار داده می‌شود که این کار باعث مقاومت بالای دیواره‌های ساندویچ پانل می‌شود.

روش نصب ساندویچ پانل سقفی

نصب این نوع از ساندویچ پانل‌ها باید توسط نیروهای متخصص انجام شود چنانچه کوچک‌ترین خطایی در نصب آن صورت بگیرد خسارت سنگینی به محموله تحمیل می‌شود، ساندویچ پانل سقفی دارای طرح‌های مختلفی همچون طرح ذوزنقه و سفالی بوده و به دلیل اینکه در تماس با محیط بیرون بوده لذا از مقاومت بالایی برخوردار هستند.
این نوع از ساندویچ پانل‌ها دارای ظاهری برآمده شده و آب‌بندی شده‌اند، خم شدن شیارهای سازه‌های این نوع ساندویچ پانل‌ها باعث افزایش استحکام آن می‌شود، نصاب‌ها از پیچ‌های گالوانیزه سر مته واشردار استفاده می‌کنند.
در واقع اصلی‌ترین کاربرد این پیچ‌ها اتصال ساندویچ پانل به اسکلت سازه بوده و واشرها نیز جهت جلوگیری از نفوذ آب به درون سوراخ پیچ استفاده می‌شوند، برای نصب دقیق ساندویچ پانل سقفی لازم است به ساختار اجرا شده بر روسقف و فاصله تکیه‌گاه‌های اصلی سازه توجه ویژه شود.
پس از آن ساندویچ پانل بر روی پرلین‌ها قرار می‌گیرد و براساس استاندارد نصب اینگونه از ساندویچ پانل‌ها باید یک سر پیچ سر مته گالوانیزه استفاده شود، این کار باعث آب‌بندی سقف و جلوگیری از نفوذ آب به درون ساندویچ پانل می‌شود.
نصاب‌ها معمولا برای زیباسازی و درزگیری ساختمان از ورق فلاشینگ و ورق آبرو استفاده می‌کنند.

انواع ساندویچ پانل جهت نصب

ساندویچ پانل‌های که توسط شرکت‌های سازنده نصب و اجرا می‌شوند شامل موارد زیر است.

 • ساندویچ پانل قفل‌دار
 • ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی
 • ساندویچ پانل دیواری نر و مادگی
 • ساندویچ پانل پیچ مخفی
 • ساندویچ دیواری ساده

ساندویچ پانل دیواری قفل‌دار

این نوع از ساندویچ پانل‌ها که اغلب در صنایع غذایی همچون، سردخانه‌ها کاربرد دارند از جنس فولادی ضد زنگ تشکیل شده‌اند و از یک زبانه و شیار تشکیل شده‌اند، این ساندویچ پانل توسط اتصال‌ دهنده‌ای که در داخل پانل‌ها قرار گرفته، به یکدیگر وصل می‌شوند.
همان طور که از نام این ساندویچ پانل مشخص است، به شکل قفل عمل می‌کنند و در قسمت اتصال بلوک ها توسط زبانهایی ساندویچ پنل ها به هم متصل شده و و فضای خالی بین آنها پر می‌شود.

ساندویچ پانل نر و مادگی

این نوع از ساندویچ پانل‌ها در محل اتصالشان دارای زوایدی هستند که بعد از اتصال به صورت یک پارچه در می‌آیند و به وسیله پیچ روی دیوار یا سقف مهار می‌شوند.

ساندویچ پانل پیچ مخفی

این ساندویچ پانل همانند ساندویچ پانل دیواری ساده نصب می‌شود تنها تفاوت این دو روش این است که در روش نصب مخفی تمامی پیچ‌ها به صورت مخفی بر روی مخفی بسته می‌شود و این مسئله نمای ساندویچ پانل را زیبا می‌کند ، در این نوع از ساندویچ پانل شیارهای متعددی بر روی ساندویچ پانل قرار می‌گیرد.
تفاوت دیگر این نوع از ساندویچ پانل‌ها با ساندویچ پانل های دیگر در ضخامت، عرض مفید و فرم لبه های عرضی می باشد در ساختمان هایی که زیبایی ساختمان‌ها مد نظر باشد از ساندویچ پانل پیچ مخفی استفاده می شود.
کیفیت قطعات به کار رفته در این نوع از محصولات بسیار بالا بوده و این پانل‌ها به دلیل اینکه از ورق‌های گالوانیزه، آلوزینک و آلومینیوم به کار برده نمی‌شود و همچنین به دلیل اینکه ورق‌های آلوزینک به دلیل خوردگی کم، مقاومت و خواص ضد زنگ دارند دارای استحکام و مقاومت بالایی هستند.
این نوع از پانل‌ها جایگزین مناسبی برای مصالح و ساختمان‌های قدیمی و دارای عمر مفید بالای هستند و همچنین از بالای ظاهر نیز بسیار شیک هستند، این پانل‌ها به دلیل سبک بودن پدیده ای نوین در صنعت ساخت و ساز محسوب می شود. پس از نصب دیوارهای پانلی به صورت یکپارچه در می آیند در نتیجه در برابر زلزله مقاوم هستند.
ساندویچ پانل‌ها بیشترین کاربرد را در انواع کانکس‌ها، سردخانه‌های صنعتی، اتاق تمیز، پوشاندن سقف‌های شیروانی، ساختمان‌های پیش ساخته و آشیانه‌های هواپیما دارند.

ساندویچ پانل دیواری ساده

این نوع از ساندویچ پانل‌ها توسط ورق‌های دو طرفه تولید می‌شود و این ورق‌ها به صورت صاف و بدون کرکره یا درنورد سرد به شکل، کرکره ریز، درشت، پارنوراما، کرکره سینوسی، سینوسی ریزسینوسی درشت تولید می‌شود.
جنس ورق‌های به کار رفته در این نوع از محصولات ورق های آلوزینک، آلومینیوم با فوم پلی اورتان، استنلس استیل، گالوانیزه بوده و همین دلیل دارای مقاومت بالای در برابر آتش‌سوزی و زلزله دارند، ورق آلومینیوم با فوم پلی اورتان با دو کلاس B1 , B2 تولید می شود که مقاومت خوبی در برابر آتش سوزی دارد.
برای کاهش در هزینه های اجرای سازه با انواع ساندویچ پانل دیواری روش های زیادی وجود دارد. مثلا می توانید در نصب ساندویچ پانل مورد نظر به جای به کاربردن ورق های فلزی در دو طرف ،تنها در یک طرف از ورقه فلز استفاده کنید. با این کار قطر ساندویچ پانل تان کاهش خواهد یافت که همین امر موجب می شود هزینه کمتری را صرف اجرای سازه خود با ساندویچ پانل های مورد نظر خود کنید.

ابزار لازم جهت نصب و اجرای ساندویچ پانل

همان طور که در ابتدای این مطلب ذکر شد برای نصب ساندویچ پانل لازم است حتما نصب توسط تیم متخصص صورت بگیرد و همچنین این تیم باید وسایلی همچون، ریسمان کار، ابزار لوله کشی آب، ماژیک :جهت ترسیم، سشوار صنعتی، متر برای اندازه گیری و سایز بندی ، اره پانل بُر برای بریدن پانل ها ، فوم پلی یورتان :برای چسباندن تاسیسات پانل، ابزار سیم کشی برق، گره زن دستی و دستگاه گره زنی جهت مونتاژ سیستم وجود داشته باشد.
البته باید یادآور شد که آب‌بندی پانل در محل اتصال بسیار ضروری است و نحوه اتصال این ناوادانیها به شاسی فولادی با پرچ کردن فواصل و جا زنی ساندویچ پانل ها بسیار مهم است، ماستیک و چسب سیلیکون برای آب بندی ساندویچ پانل لازم است
با تکمیل بودن ابزار نصب ساندویچ پانل به نصب و اجرا سرعت بخشیده و مراحل اجرا به فوریت انجام می شود و همین عامل باعث رشد مجری و سرعت بالای اجرا می شود. که با مرور زمان موفقیت را به همراه دارد.

قیمت نصب ساندویچ پانل

قبل از اینکه در خصوص نحوه محاسبه قیمت نصب صحبت کنیم باید یادآور شویم که هزینه نصب ساندویچ پانل کاملا مجزا از قیمت مصالح و سازه‌های به کار رفته در ساندویچ پانل است، در واقع هزینه نصب به صورت هزینه جداگانه توسط نصابان تعیین خواهد شد.
محاسبه هزینه دستمزد نصب براساس مساحت سازه، شیب دار بودن و یا نبودن، مسطح بودن سازه، و تعداد آبرو، نوع و ضخامت ساندویچ پانل ها، نوع طراحی ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری برای متصل شدن به پانل دیگر تعیین قیمت می‌شوند.
قیمت نصب ساندویچ پانل‌ها براساس متراژ آن محاسبه می‌شود، همواره اجرا و نصب ساندویچ پانل اهمیت بالایی در افزایش طول عمر ساندویچ پانل ها اعم از ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری خواهد داشت. براساس متناسب با هزینه های روز مواد و مصالح متغیر خواهد بود.
شما می توانید برای اطلاع از قیمت نصب هر متر مربع ساندویچ پانل با مشاوران و کارشناسان ریمیسو از طریق صفحه تماس گرفته و با ما در ارتباط باشید. کارشناسان فروش شرکت ریمیسو آگاهی‌های لازم در خصوص نحوه خریداری و پرداخت هزینه‌های این محصول را برای شما اعلام خواهند کرد.

نصاب ساندویچ پانل

مجری نصب و اجرا ساندویچ باید دارای تخصص و علم کافی در زمینه ساندویچ پانل‌ها را به طور کامل داشته باشد تا بتواند محصولی با کیفیت و با عمر مفید طولانی را تحویل مشتری دهد، اگرچه ظاهر نصب ساندویچ پانل‌ها ساده به نظر می‌رسد ولی باید توجه داشت عدم رعایت نکات و ظرافت هایی می تواند موجب هدر رفت مصالح و ضرر و زیان شود.
گروه صنعتی ریمیسو از حرفه ای ترین ها در نصب ساندویچ پانل سقفی و دیواری در سراسر کشور می باشند. شرکت ریمیسو با بهره گیری از پرسنل مجرب و کارآزموده از نام آور ترین ها در سطح خاورمیانه است، در صورتی که عملیات نصب را به نصابان معتبر ساندویچ پانل بسپارید کار در کوتاه ترین زمان ممکن و با کیفیتی بالا انجام خواهد شد.
این نکته را مدنظر قرار دهید چنانچه اجرا و آب بندی ساندویچ پنل به روش صحیح انجام نگیرد ، شاهد به وجود آمدن مشکلاتی همچون چکه آب ، بیرون زدگی پانل ، وجود شکاف و فاصله بین پانل‌ها، خواهید بود.

کلیدواژه : ساندویچ پانل
Admin
دیدگاه کاربران 4 دیدگاه
 • سفارش سوله سبک ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ / ۲:۴۸ ق٫ظ

  سایتتون محشرههههه

  • ادمین ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ / ۶:۵۶ ب٫ظ

   ممنون از انرژی خوبتون

 • امید محمدی ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ / ۸:۳۷ ب٫ظ

  ممنون از مطلب خوبتون. با این اوصاف و نحوه نصبی که تو مقاله بهش اشاره کردین میشه گفت یه سازه ساندویچ پانلی در متراژ بزرگ رو میشه در مدت زمان کمی به سرانجام رسوند!!

  • ادمین ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ / ۸:۳۹ ب٫ظ

   بله همینطور هستش و عزیزانی که قصد ساخت سوله، سردخانه، و سازه های خودشون رو در متراژ بالا دارند میتونن در مدت 2 الی 4 هفته ( بسته به حجم کار ) سازه رو به بهره برداری برسونن 🙂

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *