0 تا 100 ساخت سرد خانه

مراحل اجرای یک سردخانه

یکی از سازه های بسیار پر اهمیت در حوزه‌ی ذخیره سازی انواع مواد و محصولات غذایی، سردخانه های هستند که در محیط های وسیع و در متراژ بالا ساخته و طراحی می‌شوند. در مراحل ساخت و طراحی هر نوع سوله و سرد خانه‌ای نیاز به روش ها، تجهیزات، مصالح و… مختلفی می‌باشد که در این مقاله قصد داریم تا 0 تا 100 موارد مورد نیاز برای تبدیل یک زمین خالی به سردخانه زیر صفر و یا بالای صفر را برای شما شرح دهیم. لازم به ذکر است که گروه تولیدی بازرگانی ریمیسو، عهده دار ساخت انواع سوله و سردخانه نیز می‌باشد و می‌توانید برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

مراحل ساخت سردخانه

برای ساخت سردخانه باید مراحل زیر به ترتیب نوبت انجام شود :

 1. آماده سازی زمین برای پی ریزی و فونداسیون بندی
 2. پی ریزی و فونداسیون به منظور اسکلت بندی
 3. اسکلت بندی
 4. اجرای پوشش سقف و دیوار ها
 5. نصب تجهیزات
 6. انجام تاسیسات مورد نیاز

در حالت کلی می‌توان گفت که یک یا حداکثر دو مورد از موارد بالا را می‌توان به عهده یک متخصص قرار داد که در نتیجه نیاز به حد‌اقل سه متخصص برای نظارت بر روند کار ها می‌باشد که از این رو می‌توانید برای ساخت سردخانه با شرکت های عهده دار ساخت و ساز انواع سوله و سردخانه ها همکاری داشته باشید.

همچنین برای خرید و تامین مصالح نیز نیاز به مراجعه به انواع شرکت ها هستید که اگر وقت این کار را ندارید همین شرکت ها تمامی این کار ها را انجام خواهند داد.

آماده سازی زمین

بسته به نوع زمین، آب و هوای منطقه، ارتفاع سازه، نوع طراحی سازه و… میزان حفاری زمین و آماده سازی آن به منظور بتن ریزی و انجام عملیات فونداسیون، تعیین می‌گردد که این کار نیاز به کارشناسان مجرب و آگاه می‌باشد که نمی‌توان گفت که برای هر نوع زمینی نیاز به حفاری یکسان است. حفاری زمین نیز بسته به نوع خاک با تجهیزات مختلفی ممکن است صورت گیرد ولی در حالت کلی با استفاده از چند کامیون برای انتقال خاک و چند بولدوزر این کار انجام می‌گیرد.

بتن ریزی و آماده سازی فونداسیون برای اسکلت بندی

بعد از حفاری زمین و آماده سازی آن نوبت به بتن ریزی و نصب پیچ بولت ها است که قرار است اسکلت های ستون به آن ها متصل شود. پیچ پولت ها یا Anchor Bolt پیچ های بسیار محکمی هستند که درون بتن قرار گرفته و تیرآهن ها با مهره به آن ها متصل می‌گردد. محل اتصال این دو مورد را نیز بیس پلیت Base Plate می‌نامند.

اسکلت بندی سازه

بعد از فونداسیون نوبت به اسکلت بندی است که از قبل بر اساس طرح سازه خریداری شده و در محل پروژه آماده می‌باشد. از این رو جرثقیل های مناسب این کار تیرآهن ها را لیفت کرده و در محل نصب برای اتصال توسط تکنسین مربوطه نگه می‌دارد.

اسکلت سازه در حالت کلی دارای اجزای مختلفی است که شامل :

 • فریم یا قالب ( frame ) : حالت کلی یک قسمت از اسکلت بندی را فریم می‌گویند.
 • ستون ها : این مورد اصلی ترین قسمت اسکلت یا فریم است که بار کلی سازه بر روی آن قرار می‌گیرد.
 • رفتر ( rafter ) : می‌توان گفت که حالت افقی ستون ها را رفتر می‌گویند که جنس آن مانند ستون بوده و برای سقف اسکلت از رفتر استفاده می‌شود.
 • تاج فریم : برای اتصال دو رفتر در سقف سازه از تاج فریم یا تاج رفتر استفاده می‌شود.
 • برکت زانویی : برای اتصال رفتر به ستون از این مورد استفاده می شود.
 • استرات : تصور کنید که برای ساخت یک سوله از چندین فریم که یک پنج ضلعی هستند استفاده می‌شود که این فریم ها به صورت طولی در کنار هم قرار می‌گیرد. برای اتصال این فریم ها به یک دیگر در قسمت سقف از استرات استفاده می‌شود.
 • پرلین Purlin : در کنار استرات ها نصب می‌شود که برای اتصال پوشش سقف به ان ها استفاده می شود.
 • وال پست Wall Post : در میان دو ستون وال پست قرار می‌دهند که پوشش دیواره هایی که قرار است روی ستون ها اجرا شوند به این وال پست ها تکیه داده تا مقاومت آن ها در برابر باد و دیگر عوامل بالا رود.
 • مهار بند : برای افزایش مقاومت فریم ها و اسکلت کل سازه در برابر زلزله و انواع عوامل طبیعی
 • باد بند سوله Cable Bracing : از این مورد برای افزایش مقاومت سازه در برابر باد استفاده می‌شود که به صورت X، 8، 7 بر روی دیوار یا سقف اجرا می‌شود.
 • سینه بند : این قطعه برای جلوگیری از پیچش جانبی سازه استفاده می‌گردد.
 • Grit : بین فریم ها به صورت طولی نصب می‌گردد که به بند جانبی و بند انتهایی نیز معروف است.
 • سایه بان : به انتهای رفتر ها برای جلوگیری از عبور آب و نور خورشید نصب می‌شود.
 • آبرو و ناودانی : برای انتقال آب به محل تعیین شده در سقف نصب می‌گردد.
 • فریم درب : در محل هایی که قرار است درب نصب شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • نورگیر : در سقف محل هایی را برای ورد نور خورشید به داخل سوله و سردخانه تعبیه می‌کنند.

اجرای پوشش سقف و دیواره

برای پوشش سقف و دیواره سوله می توان از مصالح مختلفی مانند ورق گالوانیزه، آجر و سیمان، ساندویچ پانل و… استفاده کرد. اما برای ساخت سرد خانه از ساندویچ پانل سرخانه استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل سردخانه‌ای شامل ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی است که از فوم داخلی خاص ( بر اساس نوع کاربری سردخانه ) و در ضخامت های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای نصب و اجرای ساندویچ پانل نیاز به متخصص و اتصالات خاصی است که اگر مایل به مطالعه در این مورد نیز هستید بهتر است تا به لینک زیر مراجعه نمایید :

https://reemiso.com/%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d8%b3%d8%a7%d9%86%d8%af%d9%88%db%8c%da%86-%d9%be%d8%a7%d9%86%d9%84/

نصب تجهیزات

بسته به نوع سردخانه ( زیر صفر، بالای صفر)، نوع کاربری، مواد و محصولاتی که قرار است در داخل آن نگهداری شود و… نسبت به خرید و تامین تجهیزات اقدام می‌شود. برای مثال تهویه، سیستم سرمایش، تامین نیرو و.. از جمله مواردی می باشد که بر اساس حجم و متراژ سردخانه نیاز به قدرت های مختلفی از آن ها می باشد. برای نصب تجهیزات نیز نیاز به نیروی متخصص و مجرب است تا آسیبی به اتصالات، تجهیزات، پوشش ها و… وارد نشود و گارانتی تجهیزات نیز باطل نشود.

انجام تاسیسات

نیاز به سیم کشی برق بر اساس میزان قدرت مورد نیاز برای به کار درآمدن تجهیزات، نور پردازی و نصب لامپ ها، کلید و پریز ها، لوله کشی گاز، لوله کشی آب، کانل کشی تهویه و… از جمله موارد اصلی برای اجرای تاسیسات سردخانه است.

در مواردی نیز ممکن است تا به جرثقیل سقفی نیاز باشد که در این صورت باید اسکلت بندی مقاومی به سقف اضافه شود تا جرثقیل به آن متصل شود و قابلیت حرکت در جهت های مورد نیاز را بر اساس نوع نیاز کارفرما داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه ساخت و سفارش سوله یا سردخانه می‌توانید با کارشناسان کارگروه صنعتی بازرگانی ریمیسو در ارتباط باشید.

کلیدواژه : ساندویچ پانل
Admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *