کانتینر و صنعت حمل و نقل

رابطه بین کانتینر و صنعت حمل و نقل

در دنیای امروز، زمان بیشتر از هر زمان دیگری برای بشر و انسان ها مهم می‌باشد. صنعت حمل و نقل نیز از حساسیت این مقوله یعنی زمان در امان نبوده و مهندسین سعی بر کاهش میزان هدر رفت زمان در هنگام انتقال و رساندن محصولات پستی هستند. کانتینر ها یکی از همین ساخته های مهندسین به منظور ارسال و دریافت انواع مرسولات بوده و در حوزه حمل و نقل بسیار کاربردی و پر مصرف می‌باشد.

روزانه حجم قابل توجهی از اجناس، مرسولات و محصولات کشور های مختلف در داخل و خارج از آن در حال رد و بدل است که خود سهم مهمی از اقتصاد جهانی را در بر می‌گیرد. پس هرچه صنعت حمل و نقل رشد بیشتری داشته باشد، میزان گردش پول بین افراد و کشور های مختلف بیشتر بوده و در نتیجه رشد اقتصادی بیشتری برای کشور ها پیش بینی می‌شود.

انواع کانتینر و تاثیر آن ها بر حمل و نقل

بر اساس نوع مرسوله و شرایط نگهداری آن، کانتینر های مختلفی توسط مهندسان طراحی و تولید می‌شود. برای مثال اگر مرسوله از نوع دارو های حیاتی و بسیار گران قیمت باشد، پس باید کانتینری برای حمل نقل آن استفاده شود که تمامی شرایط مورد نیاز به منظور نگهداری و انتقال آن به مقصد را داشته باشد. از این رو می‌توان کانتینر ها را بر اساس نوع مرسوله به سه دسته :

  1. کانتینر های حساس به دما و عوامل بیرونی
  2. کانتینر های حساس به ضربه و فشار
  3. کانتینر های معمولی

تقسیم بندی نمود. هر کدام از دسته بندی های بالا شامل انواع مختلفی از کانتینر های موجود در بازار می‌باشد که در ادامه به بررسی آن ها پرداخته شده است.

کانتینر های حساس به دما و عوامل بیرونی

اگر شما مدیریت یک مجموعه تولیدی مواد غذایی را عهده دار باشید، سعی در انتخاب بهترین روش انتقال محصولات خود خواهید بود، تا از به سلامت رسیدن مرسولات خود به مقصد اطمینان کامل داشته باشید. از این رو تمامی مجموعه های تولید کننده محصولاتی که برای انتقال نیاز به محیطی دارند که از نظر دما و عوامل خارجی کنترل شده باشد، از کانتینر های خاصی با نام های :

  • کانتینر یخچالی

کانتینر یخچالدار

نوعی از کانتینر ها می‌باشد که از ساندویچ پانل ساخته شده است و به دلیل عایق بندی مناسب دمایی و ایزوله بودن محیط داخل برای انتقال و رساندن انواع مرسولات حساس مانند دارو، مواد غذایی فاسد شونده، لوازم آرایشی و بهداشتی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

بیشتر بخوانید : کانتینر یخچالی چیست؟

 

  • کانتینر عایق بندی شده

این نوع از کانتینر ها بسته به نوع مرسوله و نیاز مشتری، عایق بندی های مختلفی بر روی آن ها اجرا می‌شود. مانند عایق بندی دمایی، عایق بندی رطوبتی، عایق بندی پرتویی و… بیشتر از این نوع کانتینر ها برای انتقال انواع عناصر خطرناک مانند پلوتونیوم، رادیوم، اورانیوم و…

  • کانتینر حمل گاز فشرده

نوع دیگری از کانتینر های حساس به دما و عوامل خارجی مخصوصا فشار، کانتینر حمل گاز فشرده است که برای ذخیره سازی میزان حجم قابل توجهی از گاز سوختی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کانتینر دارای سنسور هایی برای کنترل فشار بوده که از بروز خطرات احتمالی جلوگیری می‌کند.

استفاده می شود. بسیاری از تولیدی های فعال در حوزه ساخت و تولید کانتینر، این نوع محصولات را تولید و روانه بازار می‌کنند. از این رو برای خرید و یا اجاره کانتینر های بالا مشکلی در بازار ایران وجود ندارد.

کانتینر های حساس به ضربه و فشار

نوع دیگری از دسته بندی کانتینر های موجود در بازار، کانتینر های مقاوم به فشار و ضربه هستند که با طراحی سخت و محکم، امکان حمل و نقل و ارسال مرسولات حساس به ضربه را فراهم می‌سازد. برای مثال اگر قصد انتقال خودرو و یا مرسولات زینتی را دارید، بهتر است تا از کانتینر های این دسته استفاده نمایید.

  • کانتینر روباز، پهلو باز و مسطح

نوعی از کانتینر ها هستند که از شاسی با تیر آهن کلفت و مقاوم به همراه ورق های فولادی ضخیم ساخته می‌شوند که در برابر انواع فشار و ضربه مقاوم بوده و فضای بسیار خوبی را برای حمل و نقل و انتقال مرسولات دارند.

  • کانتینر فلت رک، تاشو و حمل خودرو

این نوع از کانتینر ها با طراحی مشابه به مورد قبلی به همراه برخی از ویژگی های خاص و مهم به منظور انتقال و بارگیری راحت تر محصولات، طراحی و روانه بازار می‌شوند. برای مثال کانتینر تاشو نوعی از این دسته بندی است که با داشتن لولا های مقاوم و قوی، باز و بسته می شوند و در هنگام برگشت دادن کانتینر، فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

کانتینر های معمولی

این زیر دسته خود دارای تعداد بسیار زیادی از کانتینر ها است که می‌توان به : کانتینر تولید میوه خشک، کانتینر کاروان، کانتینر پزشکی، کانتینر فارم ارز دیجیتال، کانتینر پرورش قارچ و کشاورزی اشاره نمود. اغلب مصرف کنندگان از این نوع کانتینر ها استفاده می‌کنند، زیرا کاربرد های فراوانی نسبت به دو مورد قبلی برای کانتینر های این دسته بندی وجود دارد.

بسته به نوع کانتینر معمولی، ویژگی و امکانات گوناگونی بر روی آن سوار می‌شود تا نیاز های خریداران بر طرف شود. برای مثال، کانتینر کشاورزی یا کشت قارچ با داشتن سنسور هایی به منظور کنترل دما، رطوبت، نور و آب، شرایط بسیار مطلوبی را برای تولید میزان حجم قابل توجهی از قارچ یا محصولات کشاورزی در متراژ محدود فراهم می‌سازد.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا به معرفی انواع مختلفی از کانتینر ها پرداخته شود تا تاثیر این محصولات را بر صنعت حمل و نقل و اقتصاد جهانی به خوبی درک شود. به منظور سالم رسیدن انواع مرسولات به مقصد در کمترین زمان ممکن، انواع مخلفی از کانتینر ها تولید و به بازار تزریق می‌شوند که دارای ویژگی ها، خواص و امکانات خاصی هستند.

تصور کنید که لحظه‌ای تمامی پل های ارتباطی بین کشور ها، شهر ها و حتی خانه ها مسدود شود، در این صورت تمامی شغل ها، تولیدی ها، شرکت های بازرگانی و… به دلیل عدم فروش تولیدات و خدمات خود ورشکسته می‌شوند و در نهایت اقتصاد دنیا فلج خواهد شد. کانتینر ها خود عامل مهمی هستند که بر رونق و حیات این چرخه تاثیر مثبت و بسزایی دارند.

کلیدواژه : کانتینر
Admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *