نحوه انجام پروژه خانه پیش ساخته بتنی

تمامی مراحل های ساخت یک خونه پیش ساخته بتنی

خانه های پیش ساخته از جمله نوع بتنی آن ها دارای پروسه و روندی کوتاه تر از ساخت یک سازه با روش سنتی است اما باز هم به منظور تحویل یک خانه به مشتری چه به صورت پیش ساخته و چه به صورت سنتی، نیاز است تا مراحلی انجام شود و تمهیداتی صورت گیرد.

از نقشه کشی گرفته تا اخذ مجوز ها، حفاری زمین، فونداسیون، تاسیسات و… از جمله مواردی است که باید برای ساخت و بنای یک سازه انجام پذیرد. در این مقاله قصد داریم را مراحل مختلف ساخت یک بنای پیش ساخته بتنی را به صورت کامل شرح دهیم.

قسمت های مختلف یک خانه پیش ساخته بتنی

قبل از هر توضیحی باید قسمت های مختلف تشکیل دهنده یک خانه پیش ساخته بتنی را به صورت کامل مشخص نماییم، تا درک بهتری از مراحل ساخت و پروسه بنا داشته باشیم.

 • نقشه کشی
 • اخذ مجوز های ساخت ، امتیاز آب، برق، گاز و تلفن
 • فونداسیون بنا و زیر سازی
 • ستون های بنا
 • دیوار ها و سقف
 • درب و پنجره
 • تاسیسات از جمله لوله کشی آب و گاز در کنار سیم کشی برق و تلفن ( کلید، پریز و… )
 • نازک کاری و پوشش داخلی سقف و دیوار ها
 • نمای خارجی
 • عایق بندی سقف
 • کابینت بندی و سینک ظرف شویی
 • سرویس ( حمام و دستشویی )
 • کفسازی حیاط و طراحی و ساخت موارد دیگری مانند باغچه، استخر، سونا و…

تمامی موارد بالا همانطور که برای یک بنای سنتی نیاز است تا اجرا شود، برای سازه پیش ساخته بتنی نیز باید اجرا شود تا بتوان نام خانه را بر روی آن بنا نهاد. از این رو برخی از مراحل بالا مانند دیوار ها و سقف ( به دلیل ساخت در کارگاه ) سرعت مونتاژ و اجرای بالایی نسبت به نوع سنتی داشته ولی برخی دیگر مانند نازک کاری ( گچ، کاغذ دیواری، دیوار پوش و… )، تاسیسات ( لوله کشی، سیم کشی و… )، کابینت بندی و… همانند موارد دیگر دارای پروسه زمانی ثابتی هستند.

مراحل انجام ساخت و ساز پیش ساخته بتنی

بعد از معرفی قسمت های یک پروژه ساختمانی پیش ساخته، براساس همین مراحل باید پروسه ساخت و ساز پیش رود و خانه مرحله به مرحله به نقطه بهره برداری نزدیک تر شود. به همین دلیل بر اساس لیست بالا نوبت به توضیحات و بررسی دقیق هر کدام می‌رسیم.

نقشه کشی

بعد از عقد قرارداد مابین کارفرما و پیمان کار، کارشناسانی زبده به منظور بررسی زمین بر مبنای نوع طرح و ساخت سازه، به محل پروژه فرستاده می‌شود که با بررسی دقیق آب و هوا، میزان قدرت وزش باد، زلزله خیزی زمین و بسیاری از موارد دیگر نسبت نقشه کشی و طراحی ساختار کلی سازه با ریز ترین جزئیات اقدام می‌کنند که کارفرما نیز می‌تواند تا حدودی در نوع طرح و سازه ( تا جایی که اختلالی در اخذ مجوز از سمت نظام مهندسی پیش نیاید ) دخالت داشته باشد.

اخذ مجوز های مورد نیاز

وکیل شرکت ( پیمانکار ) همراه با مدارک مورد نیاز که از سمت پیمان کار و کارفرما تهیه شده است برای دریافت امتیاز های آب، برق، گاز و تلفن، همراه با مجوز ساخت ساز به موسسات مربوطه مراجعه می‌کند و مراحل اداری مربوطه را انجام می‌دهد. در این میان در صورت نیاز بیمه ساختمان ( اگر کارفرما تایید نماید ) نیز توسط همین شخص برای ساختمان، کارگر ها، مراحل ساخت و… اخذ می شود.

بیشتر بدانید : مجوز های مورد نیاز برای کانکس مسکونی

فونداسیون بنا

در این مرحله ( که می‌توان اولین مرحله عملی بروی زمین نامید ) تجهیزات سنگین و مورد نیاز به منظور حفاری، بتن ریزی و ساختار بندی زیر بنا، به محل پروژه اعزام می‌شوند. تمامی این مراحل ( حفاری، بتن ریزی و… ) زیر نظر کارشناس و مهندس ناظر صورت می‌گیرد.

ستون، دیوار و سقف های بنا

دلیل بررسی این سه مورد با یک دیگر این است که هر سه آنها در کارگاه ساخته شده و برای نصب به محل فرستاده می‌شوند. دیوار ها و سقف از بتن سبک ( که به صورت های مختلفی مثلا یک لایه از بتن سبک بر روی سطحی بافته شده از میله های نازک و مستحکم فلز در میان عایق بندی از جنس فوم های سبک ) ساخته می‌شوند. ستون ها نیز براساس طرح ساختمان و نقشه‌ای که در مرحله اول توسط کارشناسان و مهندسان طراحی شده است ساخته و بتن ریزی می‌شوند.

بیشتر بدانید : دیوار پیش ساخته

نحوه نصب دیوار ها نیز غالبا یکی نبوده و به شرایط مختلفی مانند نقشه ساختمان، تعداد طبقات، مساحت زیر بنا و… بستگی دارد ولی به صورت پازل به روی هم وصل شده و با اتصالاتی مانند پیچ و مهره، جوش، بتن ریزی در محل و … نصب می شوند.

درب و پنجره

نوع درب و پنجره ها براساس قرار داد از قبل خریداری شده برای نصب سریع و مونتاژ به محل پروژه از قبل همراه با مصالح دیگر فرستاده شده است و توسط تکنسین مربوطه در کمترین زمان اجرا می شود.

تاسیسات

که مانند ساخت ساز سنتی شامل تمامی لوله کشی ها و سیم کشی ها می‌باشد و پروسه آن به مانند دیگر ساخت ساز ها یک سان است. برای انجام تاسیسات در بنای پیش ساخته بتنی، درون دیوار ها و سقف های پیش ساخته، مجرا هایی از قبل تعبیه شده است تا لوله، سیم و دیگر موارد مورد نیاز برای تاسیسات از این محل ها عبور کند.

پوشش داخل سازه

برای پوشش داخل سازه نیز براساس موارد ذکر شده درون قرارداد می‌توان متریال های مختلفی را اجرا کرد. برای مثال : کاغذ دیوار، کاشی، سرامیک، سفید کاری با گچ، دیوار پوش و کفپوش و… که پروسه انجام این مورد نیز بمانند انواع مختلف ساخت ساز ها یکسان است.

نمای خارجی

نمای خارجی ساختمان پیش ساخته بتنی می‌تواند از متریال های مختلفی اجرا شود و هیچ محدودیتی در این مورد وجود نخواهد داشت. برای مثال نمای رومی که الان بیشتر از قبل مورد توجه کارفرمایان قرار گرفته است، از جمله نمای خارجی قابل اجرا است.

عایق بندی سقف 

برای عایق بندی سقف اغلب از ایزوگام مرغوب همراه با چند لایه بتن ریزی، ماله کشی، مش بندی و… استفاده می‌شود که با این حال باز هم می‌توان از پوشش های مختلفی همچون سقف سفالی، ساندویچ پانل سقفی و ورق های گالوانیزه نیز استفاده نمود.

کابینت بندی، سینک، شیر آلات و سرویس بهداشتی ( حمام و دستشویی )

تمامی این موارد توسط تکنسین های مربوطه بر اساس متریال مشخص شده در قرارداد ( توالت فرنگی یا ایرانی، نوع حمام، نوع شیرآلات، نوع جنس کابینت و… ) از قبل تهیه شده و برای نصب به محل از قبل فرستاده شده است و در مرحله خاصی از کار توسط افراد نصب می‌شوند.

حیاط ساختمان

این مورد شامل نوع های خاصی از ساختمان ها می‌باشد که کارفرما قصد ساخت حیاط را نیز دارد که نوع کف حیاط سازه ( سرامیک، سنگ، شن و… ) اجرا شده و بقیه موارد مانند باغچه، سونا، استخر و… که اگر نیاز به نوع پیش ساخته آن ها باشد، نوع پیش ساخته، و اگر نیاز به ساخت در محل باشد، در محل ساخته می‌شود.

اجرای پروژه ساختمان پیش ساخته توسط ریمیسو

شرکت پیمانکاری سازه های پیش ساخته | ریمیسو، یکی از شرکت هایی است که در ایران اقدام به عهده داری انجام پروژه های ساختمانی انواع مختلف سازه های پیش ساخته می‌نماید. از این رو اگر قصد بنا کردن سازه ای در زمین خود در کوتاه ترین زمان ممکن و همراه با بهترین کیفیت و بدون هزینه های اضافی هستید، پیشنهاد ما به شما برقراری تماس با شماره تلفن های قرار داده شده درون سایت می‌باشد.

کارشناسان ما آماده پاسخ گویی به سوالات شما در رابطه با انواع سازه های پیش ساخته بوده و در حد توان آماده حل مشکلات شما هستند.

امید است این مقاله توانسته باشد حداقل یک سوال شما را در رابطه با این موضوع حل کرده باشد. همین برای شرکت سازه های پیش ساخته ریمیسو کافی خواهد بود.

کلیدواژه : خانه پیش ساخته
Admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *