اهمیت استفاده از ساندویچ پانل در کاهش وزن سازه

ارتباط میان استفاده از ساندویچ پانل با هزینه ساخت و ساز

سازه های امروزی بر خلاف گذشته، دارای وزن و بار مرده بسیار کمتری نسبت به ساختمان های ویلایی، خانه، آپارتمان، سوله، کارخانجات و… که در گذشته ساخته می‌شدند، هستند. برای مثال در گذشته برای پر کردن سقف از شن و ماسه به همراه قیر استفاده می‌شد که رفته رفته یونولیت جایگزین این مصالح شد تا وزن سقف خانه و در حالت کلی وزن تمام سازه سبک تر شود و در نتیجه مقاومت آن در برابر انواع لرزش و عوامل طبیعی بیشتر باشد.

امروزه نیز با استفاده از ساندویچ پانل، که نوعی از مصالح نوین است، میزان وزن سازه و هزینه نهایی ساخت و تولید سازه ای که با ساندویچ پانل سقفی و دیواری ساخته می‌شود، کمتر از هر نوع مصالح دیگری می‌شود.

بیشتر بخوانید : ساندویچ پانل چیست؟

وزن هر متر مربع از ساندویچ پانل چقدر است؟

بیشتر پیمانکاران و مهندسانی که عهده دار پروژه های ساختمانی هستند، در وهله اول به دنبال برآورد هزینه های ساخت و تولید و در کنار آن وزن نهایی سازه می‌باشند. از این رو قبل از شروع ساخت یک سازه در ابعاد بزرگ مانند یک سوله یا مرغداری، بهتر است تا وزن سازه‌ای که با استفاده از پنل ساندویچی ساخته می‌شود، برآورد شود. برای این کار فرمول های مختلفی وجود دارد.

با ضرب طول، عرض و چگالی واحدی از پنل ساندویچی، می‌توان وزن هر متر مربع از آن را پیدا کرد و با محاسبه میزان متراژ مورد نیاز از پنل ساندویچی سقفی یا دیواری و ضرب آن با وزن هر متر مربع، وزن کل سازه را بدون در نظر گرفتن مصالح دیگر مانند ( اتصالات، اسکلت و… )، به دست آورد.

فرمول محاسبه وزن هر متر مربع از ساندویچ پانل سقفی : طول*عرض*1.07

فرمول محاسبه وزن هر متر مربع از ساندویچ پانل دیواری : طول*عرض*1.16

برای مثال اگر سازه ای در زمینی به متراژ هزار متر مربع قرار است با ساندویچ پانل سقفی 5 سانتی و ساندویچ پانل دیواری 4 سانتی ساخته شود، دارای وزنی ( بدون در نظر گرفتن اتصالات، اسکلت سازه و جزئیات دیگر ) به صورت زیر است.

در مرحله اول بهتر است تا متراژ کل پنل های سقفی و دیواری مورد نیاز را به دست آوریم. برای این کار طول، عرض و ارتفاع سازه را ( ارتفاع در این جا 3 متر در نظر گرفته شده است ) در هم ضرب می‌کنیم که اگر عرض را 20 متر و طول را 50 متر در نظر بگیریم، نیاز به 420 متر مربع پنل دیواری و 1000 متر مربع پنل سقفی است.

با در نظر گرفتن فرمول ارائه شده، وزن هر متر مربع از پنل سقفی 5 سانتی 1070 گرم و وزن پنل دیواری 4 سانتی 1160 گرم می‌شود. با ضرب این اعداد در متراژ مورد نیاز، به 1070 کیلو گرم پانل سقفی و تقریبا 478 کیلو گرم پانل دیواری نیاز است.

مزایای استفاده از پنل ساندویچی در ساخت سازهای پیش ساخته

در طراحی و تولید سازه های پیش ساخته ای که از ساندویچ پانل در ساخت آن ها استفاده می‌شود، شاهد کاهش شدید وزن سازه ها هستیم. برای مثال کانکس های مسکونی که با این مصالح ساخته می‌شوند :

 1. وزن بسیار پایین در کنار کیفیت ساخت بالایی دارند
 2. حمل و نقل و بارگیری ساده تری نسبت به موارد دیگر دارند
 3. در برابر انواع عوامل طبیعی مقاومت بالایی دارند
 4. قابلیت شستشو و تمیز کردن دارند
 5. ظاهر زیبا و مدرن تری دارند
 6. و…

کانتینر یخچالی نوع دیگری از سازه پیش ساخته می‌باشد که با استفاده از ساندویچ پانل تولید می‌شود. در این نوع سازه، نیاز است تا محیطی کاملا عایق در برابر هدر رفت دما و ایزوله داشته باشیم. از این رو ایجاد محیطی ایزوله و مقاوم در برابر هدر رفت دما از مزایای دیگر پنل های ساندویچی است که اگر در تولید سازه ها از آن استفاده کنیم، می‌تواند جوابگوی بسیاری از نیاز های بازار باشد.

هزینه نهایی ساخت و ساز با استفاده از ساندویچ پانل

هر چه قدر وزن یک سازه کمتر باشد، در حالت کلی هزینه ساخت و ساز و تایم پروژه نیز کمتر می‌شود. اگر بخواهیم سوله ای که با استفاده از مصالح سنتی ساخته شده است را با سوله ای که با استفاده از پنل های ساندویچی تولید شده است را مقایسه کنیم،

 • سازه ای که از پنل ساندویچی ساخته شده است در مدت زمان کمتری آماده بهره برداری می‌شود که در نتیجه هزینه کارگر، مهندس ناظر، ابزار آلات و ماشین های سنگین کمتر می‌شود.
 • خود ساندویچ پانل هزینه خرید بسیار پایین تری نسبت به مصالح سنتی مانند آجر و سیمان دارد که در نتیجه هزینه ساخت و ساز کمتر می‌شود.
 • نیاز به هزینه اضافی برای عایق کاری سازه نیست. زیرا خود پنل ساندویچی، سازه را به خوبی عایق بندی می‌کند.
 • به محیط زیست و طبیعت آسیبی وارد نمی‌شود.
 • و…

با در نظر گرفتن موارد بالا می‌توان به این نتیجه رسید که برای ساخت سوله ای با مصالح سنتی نیاز به زمان و هزینه بیشتری نسبت به ساخت همان سوله با استفاده از ساندویچ پانل می‌باشد. این نتیجه گیری حاصل کارشناسی افراد مجرب و فعال در این حوزه می‌باشد. اگر قصد ساخت یک سازه در ابعاد بزرگ را دارید، بهتر است تا با افرادی که متخصص در این حوزه هستند مشورت نمایید.

جمع بندی

ساندویچ پانل نوعی از مصالح نوین است که به بازار ایران به تازگی وارد شده است و با استقبال بسیار خوبی نیز مواجه شده. از این رو در این مقاله سعی کردیم تا با آوردن دلایلی منطقی شما را به استفاده از ساندویچ پانل ترغیب نماییم. گروه تولیدی صنعتی ریمیسو که سالیان زیادی در این حوزه فعالیت دارد، یکی از تولید کنندگان برتر ساندویچ پانل در بازار ایران می‌باشد. از این رو اگر قصد خرید ساندویچ پانل یا ساخت سازه ای با این مصالح را دارید، بهتر است تا برای مشاوره و در یافت اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

کارشناسان زبده ریمیسو، شما را در انتخاب بهترین گزینه به منظور ساخت سازه ای با هزینه کمتر و کیفیت بهتر، راهنمایی خواهند نمود که برای ارتباط با آن ها بهتر است تا با شماره های قرار داده شده درون سایت تماس برقرار نمایید.

کلیدواژه : ساندویچ پانل
Admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *