تعمیر و نگهداری ساندویچ پانل

نکات و پوینت های کیلیدی در رابطه مراحل نصب و نگهداری پنل ساندویچی

برای ساخت اکثر سرد خانه های امروزی از ساندویچ پانل سردخانه استفاده می‌شود که بسیاری از مشکلات ساخت ساز با آجر و سیمان را حل نموده و از هزینه های سرسام آور آن را تا 40 درصد کاهش می‌دهد، که خود مبلغ قابل توجهی است.

اما بعد از ساخت بنایی با استفاده از ساندویچ پانل، نیاز به تعمیر و نگهداری آن در طول استفاده است تا بهترین میزان بهره‌وری از آن در طول مدت عمر ساندویچ پانل و سازه صورت گیرد. از این رو در این مقاله قصد داریم تا نکاتی در رابطه با نصب، نگهداری و تعمیر ساندویچ پانل ها را بیان نماییم.

برای مطالعه بیشتر : ساندویچ پانل چیست ؟

نکات مهم در رابطه با انتقال، نگهداری و نصب پنل های ساندویچی در هنگام ساخت

وقتی صحبت از نگهداری و حفاظت از پنل های سه بعدی ( 3D panel ) یا همان ساندویچ پانل می‌شود، این حفاظت باید در دو مرحله صورت گیرد. اولین مرحله در هنگام خرید از کارگاه و نگهداری آن تا زمان اتمام ساخت می‌باشد.

به این صورت که وظیفه تولیدی ساندویچ پنل این است که در زمان تحویل پنل ها به مشتری، تمامی دیوار های سه بعدی صحیح و سالم باشد.

برای مطالعه بیشتر : نحوه بارگیری، حمل و نقل و تخلیه ساندویچ پانل

بعد از آن خود خریدار باید نسبت به نگهداری و حفظ آن ها تا زمان اتمام کامل نصب کوشا باشد. به این ترتیب که :

 1. پنل ها را در نزدیک ترین محل به نصب انبار کند تا فاصله آن ها با محل نصب موجب آسیب دیدن پنل ها در هنگام جا به جایی نشود.
 2. در هنگام انبار کردن حداکثر احتیاط و سلیقه به خرج داده شود تا آسیب جانبی، خط و خش، فشار و خمشدگی روی ساندویچ پانل ها بوجود نیاید.
 3. پنل های ساندویچی را با شیبی مناسب ( حداکثر 5 درصد ) انبار کرده تا رطوبت حاصل از باران، برف و… و همچنین رطوبت داخل پانل ها به آن ها آسیب نرساند.
 4. در هنگام انتقال به محل نصب، پانل های ساندویچی را بر روی زمین نکشید، از لبه های آن برای بلند کردن استفاده نکنید، روی پنال ها نروید و …
 5. میزان مشخصی از پانل های ساندویچی را روی هم بچینید تا فشار حاصل از وزن آن ها به پنل های زیرین آسیب نرساند.
 6. در هنگام بلند کردن ساندویچ پنل، از لیفتراک، جرثقیل و… همراه با وسیال اتصالی مناسب استفاده شود تا به سطح پنل ها آسیبی وارد نشود.
 7. محیط نگهداری پانل ها، مناسب با عایق داخلی آن ها باشد تا در مدت زمان ساخت، کیفیت فوم ها کاهش نیابد.

علاوه بر موارد بالا می‌بایست نسبت به اتفاقات و حوادث پیش بینی نشده که موجب آسیب به ساندویچ پانل ها می‌شود، سریعا واکنش نشان داده شود تا بهترین صورت و کیفیت از پنل ها برروی سازه نصب گردد.

نکات مهم در هنگام نگهداری از ساندویچ پانل های نصب شده بر روی سازه

مرحله دوم از نگهداری ساندویچ پانل ها به این صورت است که بایستی در طول مدت استفاده از سازه ( 10 سال، 20 سال، 30 سال و… ) در بازه های زمانی ثابت، برای مثال هر 1 سال یک بار، نسبت به بررسی کل مصالح اقدام شود و درصورت پیداشدن ایراد، آسیب، خمشدگی، خراش و… بر روی پانل ها، اقدام به تعمیر آن نمایید.

زیرا با گذر زمان آن ایراد باعث آسیب دیدن قسمت های هم جوار خود شده و در نتیجه هزینه تعمیر چند برابر می‌شود. از این رو بهتر است تا :

 • در صورت مشاهده خراش بر روی پنل ها اقدام به رنگ کردن و اعمال پوشش ضد زنگ در آن محل نمایید تا پوسیدگی گسترش نیابد.
 • در صورت مشاهده پوسیدگی اتصالات نسبت به تعمیر و تعویض آن ها اقدام کنید تا باعث اسیب دیدن فوم داخل ساندویچ پانل نشود.
 • در صورت خراب شدن پنل ها بهتر است تا به دلیل بالا بودن هزینه خرید آن، نسبت به جداسازی لایه بیرونی و سپس اتصال فوم جدید با استفاده از چسب ساندویچ پانل و تعمیر آن اقدام شود.
 • عایق بندی و اتصالات به گونه‌ای باشد تا رطوبت داخل پنل ها خارج شود و مدام این اتصالات چک شود تا هم عایق بندی سازه در سطح مطلوب باشد و هم از پوسیدگی، فاسد شدن و ازبین رفتن عایق پنل ها جلوگیری شود.
 • در هنگام شستشو و تمیز کاری محیط، اطمینان حاصل کنید که مواد شوینده و آب به پنل ها آسیب دیده تماس پیدا نکند زیرا باعث افزایش پوسیدگی و خرابی می‌شود.

پانل های ساندوچی دیواری و سقفی بر اساس نوع طراحی و اتصال در دیوار و سقف دارای تفاوت هایی هستند، ولی در حالت کلی دارای جنس یکسانی بوده و نحوه نگهداری آن ها در مراحل مختلف تقریبا یکسان است.

سخن پایانی

درست است که ساندویچ پانل ها نسبت به ساخت و ساز سنتی نیاز به بودجه کمتری دارند ولی با این حال هزینه های سنگینی باید برای خرید، حمل و نقل و نصب آن ها بپردازید. از این رو بهتر است تا بعد از خرید و نصب، نسبت به نگهداری هرچه بهتر آن ها اقدام نمایید تا این هزینه صرف شده برای ساخت مرغداری، سردخانه، سوله، محیط پرورش قارچ، سالن پروش کرم ابریشم و… تا مدت زمان طولانی برای شما بهره‌وری داشته باشد.

در این مقاله سعی کردیم تا موارد مهمی را که برای افزایش طول عمل تری دی پنل ها باید رعایت شود را بیان نماییم. امید است تا با این نکات توانسته باشیم حداقل یکی از مشکلات شما کاربران گرامی سایت ریمیسو را حل کنیم. برای خرید انواع ساندویچ پانل مرغداری و سردخانه‌ای می‌توانید با کارشناسان فروش گروه تولید صنعتی ریمیسو در ارتباط باشید.

کلیدواژه : ساندویچ پانل
Admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *