ساختار دیوار های پیش ساخته بتنی

ساختار کلی یک دیوار پیش ساخته بتنی در مقایسه با دیوار معمولی

در حقیقیت تنها تفاوت میان یک سازه سنتی و پیش ساخته بتنی، دیوار ها و ستون های آن می‌باشد. به این صورت که در نوع سنتی، در محل ستون ها و دیوار ها توسط بنا ساخته می‌شود در حالی که در نوع پیش ساخته، دیوار ها و ستون ها ( تمامی اجزای اصلی و زمان بر در پروسه ساخت ) از قبل در محل های تعیین شده ساخته شده و به محل ساخت انتقال داده می‌شود.

از این رو اکثر افراد خانه های پیش ساخته و اتاقک پیش ساخته بتنی را یک آبجکت در نظر می‌گیرند که اشتباه است. اتاقک های پیش ساخته بتنی به صورت کامل و یکجا در کارگاه ساخته شده و به محل ارسال می‌شود در صورتی که خانه های پیش ساخته بتنی در متراژ های بالا اجرا می‌شود و نیاز به پروسه ساخت به پیچیدگی ساخت و ساز سنتی معمولی است.

اجزای پیش ساخته خانه های پیش ساخته

همانطور که اشاره شد، قسمت های اصلی و زمان بر سازه مانند دیوار ها، سقف و کف، ستون ها و… از قبل بر اساس نقشه در کارگاه به صورتی ساخته می‌شوند که مقاومت چند برابری نسبت به نوع معمولی و ساخته شده آن در محل داشته باشد و به راحتی مانند قطعات پازل به هم دیگر اتصال پیدا کنند. در نتیجه پروسه ساخت یک ساختمان پیش ساخته بتنی بسیار سریع تر از نوع سنتی می‌باشد.

بیشتر بدانید : دیوار پیش ساخته

هرچه اجزای پیش ساخته یک ساختمان شامل قسمت های بیشتری باشد، در نتیجه پروسه ساخت زمان کمتری خواهد داشت. برای مثال اگر بجای نازک کاری و گچ کاری داخل سازه، از دیوار های پیش ساخته گچی استفاده شود، می‌توان با اطمینان گفت که 15 الی 20 روز از زمان اتمام پروژه کاسته خواهد شد.

از این رو می‌توان قسمت های زیادی از خانه را به صورت پیش ساخته آماده نمود مانند :

 • دیواره ها
 • سقف و کف میان طبقات
 • ستون ها
 • پوشش های داخل سازه ( مانند دیوار های پیش ساخته گچی به جای نازک کاری )
 • سرویس بهداشتی و حمام
 • آشپزخانه
 • و…

ساختار دیوار های پیش ساخته بتنی

زمانی که پیشوند پیش ساخته به هر نوع ساختاری اضافه می‌شود، ممکن است در ابتدا ضعیف بودن آن ساختار نسبت به حالت معمولی آن در ذهن مخاطب شکل ببندد. یعنی زمانی که دیوار پیش ساخته بتنی را معرفی می‌کنیم، اکثر مشتریان این حس را دارند که مقاومت آن نسبت به دیواری که بنا ها با استفاده از بتن، سیمان، آجر و بلوک می‌سازند کمتر است.

ابتدا باید به صراحت این موضوع را رد کرد. حال دلایل اشتباه بودن این باور را به صورت زیر لیست می‌کنیم :

 1. در ساخت دیوار های پیش ساخته در حقیقت از همان مواد و متریال ثابت یعنی بتن، سیمان و بلوک استفاده می‌شود.
 2. به جای بنا و کارگر، در کارگاهای ساخت دیوار و ستون های پیش ساخته، مهندس ها و آزمایشگاه های تست بتن بر ساخت سازه نظارت دارند.
 3. دمای بتن ریزی کنترل شده است و در نتیجه کیفیت بتن بسیار بالا می‌باشد.
 4. دیوار های پیش ساخته در داخل خود دارای ساختار بندی و بافتی از جنس فولاد دارند که در ساخت دیوار های معمولی این چنین نیست.
 5. نتایج تست های آزمایشگاهی در رابطه با مقاومت در برابر زلزله، هدر رفت دما، فشار و… نشان از برتری یک سر و گردن دیوار های پیش ساخته بتنی است.

تمامی دلایل ذکر شده در بالا دارای مدارک و ثابت شده است که می‌توانید از مهندس های معماری حاظر در محل سکونت خود، آشنایان، دوستان و… اقدام به پرس و جو و تحقیق نمایید.

هسته و لایه های دیوار پیش ساخته بتنی

در ساخت یک دیوار پیش ساخته بتنی از چندین لایه استفاده می‌شود. به این صورت که ابتدا قالب های دیوار پیش ساخته براساس نوع طرح ساختمان آماده می‌شود و بافتی فولادی از میله هایی با ضخامت تعیین شده درون قالب قرار داده می‌شود و سپس ضخامت مشخصی از بتن بر روی این بافت و قالب ریخته می‌شود.

بعد از این مرحله نیاز است تا محل تاسیسات در داخل دیوار ها تعبیه شود که برای این کار قالب های لوله مانندی در وسط، بالا و یا پایین دیوار ( بر اساس نقشه ) در داخل دیوار های قرار داده می شود و سپس عایق رطوبتی، حرارتی و صدایی تعبیه شده و سپس دوباره یک لایه بتن دیگر بر روی آن ریخته می‌شود.

بعد از این مراحل و خشک شدن دیوار، حال آماده برای انتقال و نصب بر روی ساختمان است.

جمع بندی

گروه پیمانکاری ریمیسو، یکی از شرکت هایی است که عهده دار پروژه های ساختمانی پیش ساخته می‌باشد. به این صورت که صفر تا 100 یک پروژه ساختمانی را بر عهده گرفته و تمامی مراحل ساخت و اجرا با نظارت ریمیسو انجام می پذیرد. ساختمان های پیش ساخته بتنی ریمیسو مقاومت و عایق بندی در سطح جهانی دارند که باعث افزایش کیفیت ساخت در بافت ساخت و ساز کشور شده و حامی محیط زیست نیز است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه ساخت، نوع پرداخت، قیمت ساخت و ساز و … می‌توانید با شماره تلفن های قرار داده شده درون سایت تماس حاصل نمایید.

کلیدواژه : خانه پیش ساخته
Admin
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • عزیزی ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ / ۸:۵۷ ق٫ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید خواستم یه تشکر ویژه داشته باشم از مطالب سایتتون.
  سایت مثل شما که در این حوزه فعالیت داشته باشه در ایران کم بود که به لطف شما می‌تونیم از مطالب شما هم استفاده کنیم.

  • ادمین ۱ اسفند ۱۴۰۰ / ۹:۰۵ ق٫ظ

   سلام دوست گرامی.
   ممنون از انرژی و حال خوبتون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *